Eskişehir’de TİP’li Kadınların Mücadelesi: Haklarımızdan Vazgeçmiyoruz!

Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi kadınlar, dün Eskişehir’de haklarını ve hayatlarını savunmak için bir araya geldiler. Ancak polis, kadınların seslerini duyurmak istedikleri basın açıklamasına izin vermedi ve müdahale etti. Müdahale sırasında dördü kadın olmak üzere sekiz kişi gözaltına alındı.

TİP’li kadınlar, dün saat 17.00’de İsmet İnönü Caddesi üzerindeki alışveriş merkezi önünde “Haklarımızdan, Hayatlarımızdan Vazgeçmiyoruz” başlıklı bir basın açıklaması yapmak istediler. Kadınlar, ülkede yaşanan ekonomik kriz, işsizlik, yoksulluk, kadına yönelik şiddet ve taciz gibi sorunlara dikkat çekmek ve bu sorunlara karşı mücadele çağrısı yapmak istediler.

Ancak polis, kadınların basın açıklamasını engellemek için alana geldi ve kadınlara dağılmalarını söyledi. Kadınlar ise polisin uyarısına rağmen açıklamalarını yapmakta ısrar ettiler. Bunun üzerine polis, kadınlara müdahale etti ve bazı kadınları yere yatırarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanların arasında TİP Eskişehir İl Başkanı Özgür Yalçın da vardı.

Gözaltına alınan TİP’li sekiz kişi, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. TİP’li kadınlar ise polisin müdahalesini kınayarak, haklarından ve hayatlarından vazgeçmeyeceklerini belirttiler.

NHY/ cumhuriyet.com.tr, krttv.com.tr, t24.com.tr