Erzincan İliç’teki siyanür sızıntısıyla ilgili TTB’nin suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi


Türk Tabipleri Birliği (TTB), Erzincan’ın İliç ilçesinde siyanür liçi yöntemi ile üretim yapılan altın madenindeki siyanür sızıntısı ile ilgili Anagold Madencilik ve yetkili kamu görevlileri hakkında 11 Temmuz 2022’de yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

TTB bu bilgiyi Twitter hesabından paylaştı.

İliç’teki Çöpler Altın Madeni’ni işleten Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Haziran ayında, maden sahasında siyanür sızıntısı olduğunu doğrulamıştı.

Sızıntı miktarının 8 kg olduğunu belirten şirket, bölgenin hemen temizlendiğini aktarmış, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, madende faaliyetin durdurulduğunu açıklamıştı.

Bakanlık, çevre kirliliğine neden olan altın madenine en üst sınır olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası uygulandığını ve olayla ilgili gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu belirtmişti.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) de Anagold firması ve ruhsat veren kurum ve yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

İliç Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurusu hakkında 31 Ekim 2022 tarihinde karar verdi. Madende 21 Haziran 2022 tarihinde 02.45-05.00 saatleri arasında sızıntı olduğunu doğrulayan başsavcılık; Erzincan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Anagold Madencilik ile yapılan yazışmalar sonrasında siyanür içerikli solüsyonun temizlendiği bilgisinin aktarıldığını kaydetti.

Bölgede yapılan denetimler ve hazırlanan bilirkişi raporları sonucunda siyanür sızıntısının olası zararlarının giderildiğini savunan başsavcılık; şirkete Çevre Kanunu’na aykırılıktan 16,4 milyon TL ve prosedür uygunsuzlukları nedeniyle de 132 bin TL para cezası uygulandığını, tesisin ise gerekli tedbirler tamamlanıncaya kadar faaliyetlerinin durdurulduğunu hatırlattı.

Başsavcılık, yapılan tüm denetimler ve yaptırımlar sonrasında kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti.

Şirket Eylül ayında yeniden faaliyete geçtiğini duyurdu.