Erdoğan’dan itiraf: OHAL’den istifade ederek grevlere anında müdahale ediyoruz

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancı yatırımcılara hitap ettiği konuşmasında “OHAL’i biz iş dünyamız daha rahat çalışsın diye yapıyoruz. Grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifade ederek anında müdahale ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz kapsamında, yabancı sermayeli yatırımcılarla toplantıda bir araya geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kabul Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

Yabancı sermayeli yatırımcılara hitap eden Erdoğan, OHAL’in iş dünyasının rahat çalışabilmesi için yapıldığını itiraf ederek, “Biz göreve geldiğimizde Türkiye’de OHAL vardı ama bütün fabrikalar grev tehdidi altındaydı. Hatırlayın o günleri. Ama şimdi grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifade ederek anında müdahale ediyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; yatırımcıların, girişimcilerin ve uluslararası sermayenin, kalkınmanın temel unsurlarından olduğunu söyledi. Erdoğan, “İçinde yer aldığımız coğrafya, bizim handikabımız değil; tam aksine avantajımızdır. Hem siyasi hem ekonomik hem insani olarak bölgenin güvenli limanı olan Türkiye’nin farkı işte bu vasfıdır. Ülkemizin denklemde olmadığı hiçbir projenin bölgemizde ve dünyada yürütülebilmesi mümkün değildir. Biz de bu konumumuzu dayatma veya şımarıklık için değil, kendimizle birlikte tüm dostlarımızın ve kardeşlerimizin huzuru ve refahı için değerlendirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.