Eğitim Sen’in Kocaeli’deki Laiklik Mitingi Yasaklandı: “Yasağa Rağmen Alanda Olacağız”

Kocaeli’de Eğitim Sen, Alevi Kültür Derneği ve Veli-Der şubelerinin “Laik eğitim, laik yaşam, eşit yurttaşlık” çağrısıyla gerçekleştireceği miting İzmit Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Mitingin yasaklanma gerekçesi, belirlenen alanın miting yeri olmaması olarak gösterildi.

Evrensel’den Gözde MEYDAN’ın haberine göre, Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri yasak kararının ardından gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla hukuk dışı yasaklama kararlarına rağmen alanda olacaklarını belirterek İzmit halkına da çağrıda bulundu.

Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suphi Yıldırım, siyasi iktidar eliyle eğitimin ve toplumsal yaşamın dini kurallara göre biçimlendirilmesine yönelik uygulamaların, eğitimin bütün kademelerinde ve toplumsal yaşamın her alanında etkisini arttırarak sürdürdüğünü belirtti.

ÇEDES projesi kapsamında Kocaeli’de de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okullara gönderilen yazılarla ÇEDES protokolünün “gereğinin yapılması” istendiğini belirten Yıldırım, “Maalesef ruhban sınıfına açılan bu alanla, finansmanı merkezi yönetim bütçesinden karşılanacak olan yeni bir dinci kadrolaşmanın yolu açılmıştır. Protokol, bir süre içermediği gibi ÇEDES uygulamalarının kısa bir süre sonra tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması planlanmaktadır” dedi.

Siyasal iktidarın laikliği ve laik yaşamı doğrudan hedef aldığını belirten Yıldırım, Türkiye’de işsizlik, yoksulluk, açlık, enflasyon karşısında halkın susması için dini söylemlerle şükür, tevekkül, sabır telkin edildiğini söyledi.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un 13 Eylül Çarşamba günü bazı okulları yeni eğitim ve öğretim yılı vesilesiyle ziyaret ettiğini belirten Yıldırım, “Sayın vali maalesef laikliği hedef alan, öğretmenlerimizi aşağılayan, kutuplaştırıcı ve açıkça Anayasaya aykırı ifadeler sarfediyor. Sayın Vali, öğretmenler odalarında ve müdürler toplantılarında “….devletin dini islamdır, ….okullarda dini eğitim gereklidir, …bu devletten maaş alıp devlete karşı olan bazı öğretmenler var biliyoruz, gereği yapılacak, vb.” çirkin ifadelerle açıkça suç işliyor. Bu siyasi tutumu, ayrıştırıcı dili ve laiklik karşıtı suç içeren ifadeleri protesto ediyoruz. Ayrıca suç duyurusunda da bulunuyoruz” diye konuştu.

İzmit Kaymakamlığı’nın ise bugün itibariyle yürüyüş ve miting başvurusunu uygun görmediğini yazılı olarak bildirerek mitingi fiilen yasakladığı; mitingin başka bir tarihte veya başka bir yer ve güzergahta yapılabilmesi için herhangi bir bilgi dahi verilmediği ifade edildi.

İzmit kaymakamının hukuk dışı yasağını protesto ettiklerini ve laiklik mücadelesini büyütmek üzere İzmit halkını 16 Eylül Cumartesi günü saat 17:00’de Belediye İşhanı önüne beklediklerini belirten Yıldırım, kaymakamlığın yasak kararının iptali için Kocaeli İdare Mahkemesine başvurduklarını ifade etti.

Yasak kararının hukuki dayanağı konusunda tartışmalar sürerken, Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri’nin aldığı karar, laiklik mücadelesinin önemini bir kez daha ortaya koydu.

Yasak kararının iptali için açılan davanın sonucu, Türkiye’de laikliğin geleceği açısından önemli bir gösterge olacak.

NHY/ Evrensel