ABD’den Türkiye’ye Yaptırım: Rusya’ya Yardım Eden Şirketler Hedef Alındı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’ya uygulanan yaptırımları deldiği gerekçesiyle Türkiye’deki beş şirkete ve bir Türk vatandaşına yaptırm kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan kıdemli bir yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada, yaptırım uygulanacak şirketlerin gemi nakliyatı ve ticaret şirketlerinin Rusya’nın savunma bakanlığına bağlı gemilere yönelik yaptırımları delmekte yardımcı olduğunu söyledi.

Yetkili, yaptırımların Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını desteklemesini engellemek için uygulandığını belirtti.

Kritik bir zamanda geldi

Yaptırım kararı, ABD ve Türkiye ilişkilerinde gerginliğin arttığı bir dönemde geldi. ABD, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine destek vermesi için Türkiye’ye baskı yapıyor.

ABD, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle de Ankara’ya yaptırım uyguluyor.

Yaptırım uygulanacak şirketler

ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım uygulayacağı şirketler şunlar:

Margiana İnşaat Dış Ticaret
Demirci Bilişim Ticaret Sanayi
Denkar Ship Construction
ID Ship Agency
CTL Limited
Türkiye’den tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin yaptırım kararını “manidar” olarak nitelendirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Yaptırım kararının Türkiye’nin haklı tezlerini desteklemesi ve Ukrayna’ya yönelik saldırıların sona erdirilmesi için uluslararası çabaları baltalaması manidardır” denildi.

Açıklamada, “Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını en başından beri en güçlü şekilde kınamıştır. Türkiye, uluslararası hukuka ve BM Şartı’na uygun hareket etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Yaptırımların Türkiye’nin ekonomik ve ticari ilişkilerine zarar vereceği belirtiliyor.

Yaptırımların etkileri

ABD’nin yaptırım kararının Türkiye’nin ekonomik ve ticari ilişkilerine zarar vermesi bekleniyor. Yaptırım kapsamında, listede yer alan şirketlere ve kişilere ABD’de mal ve hizmet satışı, ABD’deki varlıklara erişim ve ABD’li kişilerle iş yapma imkanı kısıtlanacak.

Yaptırım kararının, ABD ve Türkiye ilişkilerini de germesi bekleniyor. Türkiye, yaptırım kararını “manidar” olarak nitelendirerek, kararın haklı tezlerini desteklemeyi ve Ukrayna’ya yönelik saldırıların sona erdirilmesi için uluslararası çabaları baltalayacağını savundu.

ABD’nin yaptırım kararı, Türkiye’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları delmesini engellemek için atılmış bir adım olarak görülüyor. Ancak, yaptırımın Türkiye’nin ekonomik ve ticari ilişkilerini ve ABD-Türkiye ilişkilerini olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.