DİSK, İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlattı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüşü başladı.

“Vergide adalet, gelirde adalet” sloganıyla Kadıköy Söğütlüçeşme’den başlayan yürüyüş öncesinde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına büyük bir bölüşüm kriziyle beraber girdik. Bugün bu ülkede, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, kadınların, gençlerin; ürettiğimiz değerden aldığı pay her gün daha fazla düşüyor. Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz ama ürettiğimiz değerden payımızı alamıyoruz.

Bir taraftan yüksek enflasyon, diğer taraftan hayat pahalılığı ve üzerimizdeki vergi yükü nedeniyle her gün daha fazla yoksullaşıyoruz. Özellikle son iki yıldır gelirde adalet, vergide adalet diyerek Türkiye’nin dört bir yanında adım adım, karış karış, işyeri işyeri bir mücadele sürecini yürütüyoruz. Geçtiğimiz yıl iş yerlerinden başlayan bu mücadeleyi, bu sesi, bu soluğu Ankara’ya, Maliye Bakanlığı’na, Çalışma Bakanlığı’na, TBMM’ye kadar taşıdık. Ancak vergide adalet talebimizin, insanca yaşayacak bir ücret talebimizin karşılanması bir yana dursun, ülkeyi yöneten siyasi iktidar, bir taraftan gerçek enflasyon karşısında ücretlerimizin her gün daha fazla gerilemesi, ekmeğimizin her gün daha fazla küçülmesi karşısında herhangi bir adım atmıyor.”

Çerkezoğlu, “bir ülkede dolaylı vergiler ne kadar yüksekse o ülkede vergi adaletsizliğinin o kadar fazla olduğunu” ifade ederek, “O nedenle biz, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınan adil bir vergi sistemi için Ankara’ya yürüyoruz” dedi.

Çerkezoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Kadıköy-Söğütlüçeşme’dan başlayan yürüyüş Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik, Eskişehir üzerinden devam edecek. 17 Kasım Cuma günü saat 14.00’te Ankara’da düzenlenecek mitingle talepler bir kez daha dile getirilecek.