DİSK-AR: TÜİK çalışanların ekmeğiyle oynamaktan vazgeçmelidir

DİSK-AR: TÜİK’in açıkladığı verilerle çalışanların Temmuz 2023’te enflasyona göre zam alacak işçiler, memurlar ve emekliler büyük kayba uğrayacağı uyarında bulundu

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerine göre Temmuz 2023’te enflasyona göre zam alacak işçiler, memurlar ve emeklilerin büyük kayba uğrayacağını belirtti. DİSK-AR, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK’in 2022 yılı Aralık ayı enflasyonunu yüzde 36,08 olarak duyurduğunu hatırlattı.

DİSK-AR, bu verilere göre Temmuz 2023’te enflasyona göre zam alacak işçilerin yüzde 8, memurların yüzde 5 ve emeklilerin yüzde 8,36 oranında zam alacağını hesapladı. DİSK-AR, bu zamların gerçek enflasyon karşısında yetersiz kaldığını ve çalışanların alım gücünün eridiğini vurguladı.

DİSK-AR, “TÜİK’in açıkladığı resmi enflasyon rakamları bile çalışanların büyük kayba uğradığını ortaya koyuyor. Gerçek enflasyon ise çok daha yüksek. DİSK-AR tarafından yapılan hesaplamaya göre emeklilerin ve dar gelirlilerin enflasyonu yüzde 91-105 bandında seyrediyor. Bu durumda Temmuz 2023’te yapılacak zamlar çalışanların kaybını telafi etmekten çok uzak” dedi.

DİSK-AR, çalışanların hak kayıplarına karşı mücadele etmesi gerektiğini belirterek, “Temmuz 2023’te yapılacak zamların gerçek enflasyona göre belirlenmesi için çalışanların birlikte hareket etmesi şart. DİSK olarak işçilerin, memurların ve emeklilerin haklarını savunmaya devam edeceğiz. Enflasyona ezdirilmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.