Yeni kan testi 50’den fazla kanseri tespit ediyor

İngiltere’de yapılan kan testi, her üç kanserden ikisini tespit edebildi. Bu gelişme kanserin erken tespit edilmesini ve tedavide kolaylık sağlayacağı bekleniyor…

Kanser, dünyanın en ölümcül hastalıklarından biridir. Kanserin erken teşhisi, tedavi başarısını artırır ve hayat kurtarır. Ancak kanser belirtileri bazen çok belirsiz olabilir ve geleneksel yöntemlerle tespit etmek zor olabilir.

İngiltere’de araştırmacılar, bu sorunu çözmek için yeni bir kan testi geliştirdiler. Testin adı Galleri ve 50’den fazla kanser tipini tespit edebileceği iddia ediliyor. Test, farklı kanser türlerinden sızan genetik kodun parçalarındaki belirgin değişiklikleri arıyor.

Testin etkinliğini görmek için İngiltere ve Galler’deki aile hekimlerine bazı şüpheli belirtilerle başvuran 5 bin kişi üzerinde denendi. Test sonuçlarına göre, kanserin üçte ikisini doğru bir şekilde tespit etti. Ayrıca kanser tespiti yapılan vakaların yüzde 85’inde hastalığın asıl yerini de saptadı.

Bu sonuçlar, testin kanser teşhisi konulabilen vakaların sayısını artırabileceğini gösteriyor. Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, testin hâlâ “geliştirilmeye açık” olduğunu belirtiyor. Ancak uzmanlar testin Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) tarafından yaygın olarak kullanılması durumunda birçok insanın hayatını kurtarabileceğini söylüyor.

Teste ait söz konusu bulgular, Chicago’da düzenlenecek Amerikan Klinik Onkoloji Derneği konferansında sunulacak ve The Lancet Oncology dergisinde yayımlanacak. NHS, Amerikan şirketi Grail tarafından geliştirilen Galleri testini gizli kanseri tespit edip etmeyeceğini görmek adına semptomları olmayan binlerce insan üzerinde de deniyor. Bununla alakalı çalışmaların ilk sonuçlarının da bu yıl açıklanması bekleniyor. Başarılı olması durumunda ise NHS, 2024 ve 2025 yıllarında bir milyondan fazla insan üzerinde çalışmaları sürdürmek istiyor.