Çocuk Gelin Olurmu?

Türkiye, İsmailağa Cemaatine bağlı bir vakfın kurucusunun kızının 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğraması olayını konuşuyor. İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini, “6 yaşındayken imam nikâhıyla evlendirdiğini, çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını” anlatarak şikâyetçi oldu. 29 yaşındaki bir müritle imam nikâhı kıyılan H.K.G. ifadesinde, cinsel istismarın kendisine bir oyun gibi gösterildiğini anlatıyor. “Ben ağladım. Kadir evlendiğimizi söyledi. Annem, babam nasıl evliyse bizim de evli olduğumuzu anlattı. ‘Sen benim karımsın, ben senin kocanım’ dedi. ‘Evliler böyle oyunlar oynar ama bu oyun kimseye söylenmez’ dedi. Annem ile babam Kadir’e ‘Damadım’ diyordu.” dedi.

Çocuk yaşta evlilik her ne kadar yasaklanmışsa da, bir türlü bu evliliklerin önüne geçilememektedir. Geçmişe oranla azalsa da, hemen hemen her gün bu konu ile ilgili haberlere rastlamaktayız.

Çocuk yaşta evlilik sadece bizim toplumumuzun bir sorunu değil, Dünyada birçok toplumda görülebilmektedir. Çocuk evliliklerin nedeni toplumdan topluma değişirken, aynı toplumda zamanla da nedenler değişebilmektedir. Ancak neden ne olursa olsun çocuk yaşta evlilikler kabul edilebilir bir durum değildir. Bu durum aynı zamanda “Çocuk istismarı” olarak da değerlendirilmektedir.

Bazı evliliklerde hem kadın hem erkek çocuk olmakta, bazen kadın çocuk olmakta, bazen de erkek çocuk olmaktadır. Durum ne olursa olsun taraflardan birinin çocuk olması bu evliliği kabul edilemez kılmaktadır.

Özellikle başlık paralarının yüksek olduğu toplumlarda kız çocuklarının evliliği 10-11 yaşlarına kadar düşmektedir. Bu yaştaki kız çocukları kendilerinden yaşça çok büyük erkeklerle evlendirilmekte, birçoğu kendisinden yaşça çok büyük kadınlara kuma olarak gitmektedir.

Genelde kırsal kesimlerde kız biraz boy atımı talipleri çıkmaya başlamakta ve en çok başlık parası veren erkeğe kız çocukları verilmektedir. Çocuklar adına genelde aile büyükleri karar vermekte, çocuk belki de hayatında ilk kez gördüğü bir erkekle evlendirilebilmektedir. Bazen evlendirilen kız çocuğu babasından daha büyük bir erkekle evlendirilmektedir. Bu tip evliliklerde şiddettin her türlüsü kaçınılmaz bir olgu haline gelmektedir.

Çocuk yaşta evliliklerle oluşturulan aileler anomik aile olmaktadır. Evlendirilen çocuklar bir travma yaşamakta psikolojik sağlıkları bozulmaktadır. Genelde bu durumlara sesiz kalınmakta, bir şikâyet olursa işlem yapılmaktadır.

Çocuk yaşta evlendirilen bu çocuklar çocuk yaşta çocuk sahibi olmakta, anne-baba sorumluluğunu yerine getiremedikleri için sorunlu çocuklar yetiştirmektedirler.

Maalesef 21. Yüzyılda Dünyada halen bu evlikler görülmektedir. Özellikle Çocuk Hakları adına harekete geçilmeli, bu tip evliliklere engel olunmalıdır. Toplumsal farkındalık yaratılmalı, çocuk yaşta evliliklerle oluşturulan ailelerin sosyolojik değerlendirilmesi yapılmalı, kendini sorumlu gören herkesin harekete geçmesi sağlanmalıdır. Aksi durumda istenmeyen bu evlilikler devam edecek, vicdanlar sızlamaya devam edecektir.

Arslan ÖZDEMİR