CHP’li Koç’tan hasta tutuklular için çağrı: Türkiye bu sorunu halletmek zorunda

CHP’li Haluk Koç, hasta mahkumlar için Meclis kürsüsünden çağrıda bulundu. Koç, cezaevinde ölen emekli asker Avar’ın adli kontrol altında tahliye talebinin dahi reddedildiğini söyleyerek, “Türkiye bu sorunu halletmek zorunda” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, bugün TBMM Genel Kurulu’nda; Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 14’üncü maddesi üzerine söz aldı. “Bir daha kürsüde konuşmayacağım” diyen Koç, hasta mahkumlar için çağrıda bulundu.

28 Şubat Davası’nda müebbet hapis cezasına çarptırılan, Sincan F Tipi Cezaevi’nde vefat eden emekli Korgeneral Vural Avar’ı hatırlatan CHP’li Koç, demans hastası Avar’ın ölümüne dair “Bu bir cinayettir” dedi.

Emekli Korgeneral Avar’ın başka birinin bakımıyla koğuşta kalabildiğini, adli kontrol altında tahliye talebinin reddedildiğini ifade eden CHP’li Koç, “Kim buna vesile olduysa, aracı olduysa aynı derecede suçludur. Allah nur içinde yatırsın, ailesine ve silah arkadaşlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

‘Adli Tip Kurumu kelepçe altında”

Meclis’teki odasına hapishanelerden tutuklu ve hükümlülerin yakınları tarafından gönderilen epikriz ve MR’lar olduğunu belirten ve kendisinin de hekim olduğunu hatırlatan Koç, meslektaşları adına utandığını şöyle ifade etti:

“Bir sürü akciğer ve diğer organ kanserli olan tutuklu ve hükümlüler var, bir sürü nörolojik hastalığı olan insanlar var, bunlar günlük etkinliklerini başkasının yardımı olmadan yapamıyorlar. Adli Tıp Kurumu kelepçe altında. Ben, Hipokrat Yemini etmiş bazı meslektaşlarım adına da utanıyorum. ‘Hapiste kalabilir’ raporu veriyorlar.”

‘Ne olur empati yapın’

CHP’li Koç, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Meclis’te ve telefonda konuştuğunu, bir düzenleme yapılacağını söylediğini aktardı. “Ne olur empati yapın; birinci derece bir yakınınız kanser, kendi ihtiyaçlarını göremiyor, tutuklu; siz evde ne yapacaksınız, nasıl yatıyorsunuz? O insanların yerine bir koyun kendinizi” diyen Koç, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye bu sorunu halletmek zorundadır. Tutukluluk ya da hükümlülük bu tip durumlarda işkence olmaktadır. ‘Efendim, onun suçu bu, bunun suçu bu.’ Suç önemli değildir burada. Adli kontrol mekanizmaları var, devletin güvenliği var. Adli kontrol mekanizması altında bu insanlara insanca muamele etmek zorundayız.”

Koç, “Belki de bu benim son konuşmam, bir daha kürsüde konuşmayacağım” dedi ve hasta mahkumlara dair çağrısını şu ifadelerle sürdürdü:

“Daha önce parti sözcüsü ve grup başkanvekili olarak çok söz aldım ama bu ihtiyacı sizlerle paylaşmak istedim. Ne olur, Sayın Bakanlara ya da Hükümetinize telkinde bulunun, bu sorunları halledin. Bu sorunlar vicdani sorundur. Ben bir hekimim ve babayım. Bana hiç ‘ocu, bucu’ diye suçlama getirmeyin. Benim kimliğim belli, benim çizgim belli. Benim siyasi duruşum belli. Ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden yanayım, ülkemin bütünlüğündün yanayım ama bir hekimim ve babayım. Bu duyguları paylaşan arkadaşım mutlaka vardır. Türkiye bu sorunu halletmek zorunda. Tutuklu ve hükümlüler hasta, kendine bakamaz hâlde, kendine yetmeyen insanların Adli Tıp Kurumu ve intikam davalarından arındırılmaları lazım.”