CHP Lideri Özgür Özel’den Bahçeli’ye sert çıkış: ‘PKK’nın adını anmayan bir hain arıyorsan, işte Erdoğan’ın tweeti!’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM’deki haftalık grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özel, 12 şehit için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulduktan sonra konuşmasına başladı.

Şehitler için milli yas ilan edilmemesini eleştirdi

Özel, şehitlerin ardından milli yas ilan edilmemesini eleştirerek, “Hepimiz dedik ki 3 gün milli yas ilan edilsin, açılışlar, festivaller iptal edilsin ve bu ülke acıda bir araya gelsin. Ama oralı olmadılar. Bu yetkiyi Suudi kralı öldüğünde 3 gün kullandılar. Bu milletin 12 evladı hayatını kaybedince milli yas ilan edecek bir şey görmüyorlar” dedi.

CHP’nin bildiriye imza atmamasıyla ilgili eleştirilere de yanıt veren Özel, “Artık sizin istediğiniz kağıtlar üzerine imzalar koyup iktidarın peşinde koşturup, şehitleri bir sonraki habere kadar unutan anlayışla ortaklaşmadık bundan sonra da ortaklaşmayacağız” diye konuştu.

PKK’nın adını anmayan Erdoğan’ı eleştirdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin CHP’yi ‘hainlikle’ suçlamasına yanıt veren Özel, “CHP’nin bildirisinde PKK yazmıyormuş; CHP PKK diyemezmiş. Sayın Bahçeli bugün dedin ya PKK’nın adını anmayan bir hain arıyorsan işte Erdoğan’ın tweeti. PKK’nın adını anmayan bir hain arıyorsan, o hain Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

Şehit cenazesinde yaşanan provokasyona tepki gösterdi

Özel, Manisa’da şehit olan Enis Budak’ın cenaze namazına giderken yaşanan provokasyona da tepki gösterdi.

Özel, “Provokasyon olacak diye kendi memleketimde beni sözde itibarsızlaştırmaya kalkacaklar diye gitmezsem oturduğum koltuğun hakkını verememiş olabilir. Gaziantep’te çelengimize saldıran AK Parti’nin aday adayı çıkmışsa teker teker her biri ortaya çıkıyor. Benim üzüntüm, bir şehit cenazesini hepimize yakışır biçimde uğurlayamamış olmaktır” ifadelerini kullandı.

HÜDAPAR’ın eyalet sistemi çağrısına yanıt verdi

Özel, HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun, federasyon, eyalet sistemi ve özerklik gibi yönetim modellerinin tartışılması gerektiğine yönelik açıklamasına da yanıt verdi.

Özel, “Sayın Bahçeli ‘HDP’yi, CHP’yi dinlemeyeceğim’ dedi. Dedim ki canı sağ olsun, ben de onları dinleyemedim. İsmet Paşanın anma töreninden geliyorum. Muhalefete muhalefet etmeyeceğim. Gün birbiriyle uğraşma günü değildir. Sayın Bahçeli, HDP’yi CHP’yi dinlemedi. Ama HÜDAPAR’ı dinlemedi. HÜDAPAR’ın genel başkanı konuşması sırasında, mikrofon kapandı diye açılınca elinde hilafet yeşili kartıyla şunları okudu: ‘Olumlu olumsuz yönleriyle eyalet yöntemleri serbestçe tartışabilmelidir.’

Özel, HÜDAPAR’ın çağrısına yanıt olarak, “Bunların olumlu olumsuz yönleri varmış. Bunların olumsuz yönlerini bana düşse sayarım. Ama bana ne. Bunlar ittifak ortağı değil mi? Recep Tayyip Erdoğan eyaletlere bölünmenin olumsuz yanlarını saysın. Tek bayrak tek vatan diye saysın. Hadi bakalım Bahçeli, sen de bu sistemlerin iyi yönlerini anlat o zaman” dedi.

İktidarı eleştirdi

Özel, konuşmasının sonunda iktidarı eleştirerek, “Bu iktidar herkes bilsin ki devlet değildir. Devletin kanatları iktidarı korumak için değil milleti korumak içindir. Devletin partisi olmaz. Muhalefet iktidarı meşrulaştırmak için değil yetkinin alındığı halk için, millet için yapılır. Biz bize oy verenlerin saraya oy vermediğini biliyoruz. İktidarı o konforlu alanda rahat bırakmayacağız. Yolumuz doğrudur, bu yolda cesaret ve kararlılıkla yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.