Cezası onanan Can Atalay’dan ilk açıklama, “Adaletsizlik her şeyi çürütür”

Gezi Parkı davasında cezası onanan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, avukatı Özgür Urfa aracılığıyla yaptığı açıklamada, sürecin sona ermediğini, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) başvuruyu inceleyeceğini belirterek, “Biten değil, yeni başlayan bir yolculuğa başlıyoruz hep beraber” dedi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında, Osman Kavala ile Can Atalay’ın da arasında olduğu 5 sanıkla ilgili kararı onadı. 3 sanık hakkındaki hükümler bozuldu. Daire, mahkumiyet hükümlerini bozduğu sanıklardan Ayşe Mücella Yapıcı ile Ali Hakan Altınay’ın adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesini kararlaştırdı.

Atalay’ı Silivri’de ziyaret eden avukatı Özgür Urfa, Hatay’dan yayın yapan HRT kanalına konuk oldu, hem görüşmenin detayını anlattı hem de Atalay’ın Hataylılara olan mesajını okudu.

Urfa, Yargıtay’ın onama kararının sürecin sona ermesi anlamına gelmediğini belirterek, AYM’nin başvuruyu inceleyeceğini belirterek, “3 olasılık var. Birincisi; ihlal kararı verilip hukuksuzluk tescillenir. Yargılanmanın yeniden yapılması kararı verebilir, tahliye edebilir. İkincisi; reddedebilir. Olumsuz bir karar verirse AİHM süreci işler. Üçüncü bir ihtimal; benzer örneklerle diğer tutuklu milletvekillerinde olduğu gibi dosyanın genel kurula sevk edilmesi kararı alınır. Perşembe günü AYM Genel Kurulu’na da sevk edilebilir. Önceki kararlara baktığımızda AYM’nin, genellikle genel kurul tarafında verilmiş kararları olduğunu görüyoruz. O yüzden bu karar, önceki kararlarla benzer bir karar verilmesi, daha ihtimal dahilinde olur diye düşünüyoruz. Ama bunca AYM kararı varken Perşembe günü ikinci bölümdeki hakimler de AYM’nin yerleşik kararları var, bu süreç daha fazla uzamasın diye ihlal ve tahliyesine de karar verebilir. Aslında olması gereken de bu” dedi.

Hataylılara mesaj

Avukat Urfa yayında, Can Atalay’ın Hataylılara mesajını da okudu. Atalay’ın mesajı şöyle:

“Adaletsizlik her şeyi çürütür. Adaletsizlik devleti çürütür deniyor; doğrudur. Ancak adaletsizlik sadece devleti değil toplumu da çürütür. Türkiye derin bir adaletsizlik krizi yaşıyor. Tüm Hataylıların ve deprem bölgesini 6 Şubat’ta yaşadığı kayıplar ve yıkım da, aradan geçen bunca zaman içinde olanlar da sadece ekonomik krizin değil bir adaletsizlik krizinin sonucudur.

Bizim davamız var; bu, ‘depremde yitirdiklerimizin sorumluları adil yargılansın’ davamızın peşini bırakmayacağız. Bizim davamız var. Hatay’ın kendine yaraşır bir yeniden inşasının hakça olmasını sonuna kadar takip edeceğiz.

Bizim davamız bir bütün olarak memlekete sahip çıkma, eşitliğe, özgürlüğe, adalete ulaşma davasının ucunu hiç bırakmayacağız. Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için. Biten değil, yeni başlayan bir yolculuğa başlıyoruz hep beraber.”

Atalay’ın bu açıklaması, Gezi Parkı davasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından muhalefetin tepkisini artırması ve AYM’ye çağrı yapmasının ardından geldi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku