Brezilya’da Zenginlere Yeni Vergi: Lula, Bütçe Açığını Kapatmak İstiyor

Brezilya Devlet Başkanı Inacio Lula da Silva, ülkenin zenginlerine yeni vergiler getirmek için yasa tasarısı sundu. Lula, bu vergilerle bütçe açığını kapatmayı ve sosyal harcamaları artırmayı hedefliyor.

Lula’nın ekonomi ekibi, bu hafta yaptığı açıklamada, kapalı uçlu ve offshore fonları vergilendirmek için bir dizi önlem aldığını duyurdu. Bu önlemler, gelecek yıl 20.3 milyar real (4.2 milyar dolar) ek gelir sağlayacak.

Lula’nın sunduğu yasa tasarısı, Kongre’de onaylanması gerekiyor. Tasarıya göre, kapalı uçlu fonlar için yüzde 15 ila yüzde 20 arasında değişen vergi oranları belirleniyor. Bu vergi, yılda iki kez tahsil edilecek. Offshore yatırımlar, şirketler ve tröstler için ise yüzde 0’dan yüzde 22,5’e kadar artan oranlı yeni bir vergi oluşturuluyor.

Lula, tasarıyı Kongre’ye gönderirken yaptığı konuşmada, “Yaptığımız şey adil ve mantıklı” dedi. Lula, zenginlerden daha fazla vergi almanın ülkenin eşitlik ve adaletini sağlayacağını söyledi.

Lula’nın bu hamlesi, Brezilya’da ekonomik krizle mücadele eden hükümetin gelirlerini artırma çabasının bir parçası. Brezilya, bu yıl yüzde 5 büyüme bekliyor ancak bütçe açığı da yüzde 7’ye yaklaşıyor. Hükümet, bütçe açığını azaltmak için harcamaları kısmaya çalışıyor ancak bunun da sosyal ve siyasi maliyeti var.

Brezilya’da yaklaşık 14 milyon kişi işsiz ve 19 milyon kişi aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. Bu vergi reformu, Lula’nın sosyalist politikalarının bir parçası olarak, Brezilya’da gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermeyi, yoksullara daha fazla destek sağlamayı hedefliyor.

Lula’nın zenginlere yeni vergi getirme girişimi, hem destek hem de eleştiri topladı. Bazı uzmanlar, bu vergilerin ekonomiyi canlandıracağını ve gelir dağılımını iyileştireceğini savunuyor. Bazıları ise bu vergilerin yatırım ve büyümeyi olumsuz etkileyeceğini ve kaçakçılığı artıracağını iddia ediyor.

NHY/ Bloomberg, Bir Gün

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku