back to top
Ana Sayfa Haber Türkiye Polis Boğaziçi Öğrencilerine Müdahale Etti, Gözaltılar Var

Polis Boğaziçi Öğrencilerine Müdahale Etti, Gözaltılar Var

Boğaziçi Üniversitesi’nde, AKP’li Melih Bulu’nun rektörlüğe atanmasını proroste için eylemlerini sokağa çıkma yasağı sırasında sürdüren öğrencilere polis müdahale etti. Rektör Prof. Bulu’nun üniversite içinde beklediği sırada yapılan müdahale ile çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’li Prof. Dr. Melih Bulu’nun ataması ile başlayan ve 1 aydır süren eylemlerde, öğrenciler bugün akşam saatlerinde Boğaziçi Üniversitesi önünde basın açıklaması yapmak istedi. Polis müdahale ederek çok sayıda öğrenciyi gözaltına alınca, kampüs içerisindeki öğrenciler dağılmayarak, sokağa çıkma yasağı başlamasına rağmen eylemlerini sürdürmek istedi. Ancak polis bir kez daha müdahale ederek öğrencileri dağıttı.

Boğaziçi Kampüsü önünde diğer üniversitelerden dayanışma için gelen öğrencilerle birlikte, Rektör Melih Bulu’ya karşı ve tutuklanan arkadaşlarının tahliyesini istemeye yönelik ortak bir basın açıklama yapma girişimi polisin müdahalesiyle önlenmişti. Bu arada Boğaziçili öğrenciler, direnişlerini kampüs içinde rektörlüğü ablukaya alarak sürdüreceklerini duyurdu. “Boğaziçi Dayanışması” adlı siteden yayınlanan bildiride “Arkadaşlarımızı işkenceyle gözaltına alanların saldırıları gözaltı aracında da devam ediyor. Bilinsin ki ne saldırıları, ne gözaltıları ne de tutuklamaları bizi demokratik üniversite mücadelemizden, LGBT söylemlerinizin karşısında durmaktan vazgeçirmeyecektir” denildi.

“HERHANGİ BİR MUHALİFİN UĞRADIĞINDAN FAZLASINA UĞRAMADIK”

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri @boundayanısma twitter hesabından paylaştıkları açıklamada, Türkiye’de herhangi bir muhalifin uğradığından fazla baskıya uğramadıklarını belirterek şunları yazdılar:
“Bugün yapmak istediğimiz basın açıklamamız polis barikatlarıyla engellendi. Farklı şehirlerden deolmak üzere 100’e yakın arkadaşımız gözaltına alındı. Ancak Boğaziçi ve diğer üniversitelerden gelen öğrenciler olarak bugün Türkiye’de herhangi bir muhalifin uğradığından fazla baskıya uğramadık. Bugün öne çıkarılması gereken bizim direnişimizin eş zamanlı yarattığı umut ve acizlik hissidir.

“KAYYUM SAKLANMAYA DEVAM EDİYOR”

Gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri

Öğrenciler paylaşımlarında “Biz nöbete, kayyumsa saklanmaya devam ediyor” dediği metin şöyle devam etti:
“Umut bizden yana git gide büyümeye devam ederken kayyumun ve onu sahneye atanların aczini gizlemek artık imkansız hale gelmiştir. Acizler çünkü Boğaziçi’ne atadıkları kayyumu tanıyan yok. Çünkü ne Güney Kapı’ya taktıkları kelepçe bir işe yaradı ne de yürüttükleri psikolojik savaş ne de başlattıkları LGBTİ düşmanı kampanyalar. Biz buradayız! Mücadeleyi sürdürüyoruz, fakat kayyum odasından bile çıkamıyor. Arkadaşlarımızı gözlatına almalarına karşı nöbete devam ediyoruz, kayyumsa saklanmaya devam ediyor. Çünkü Melih Bulu’yu atayanlar bu okula en son rektör olabilecek kişiyi herkesi ve her şeyi hiçe sayarak o koltuğa oturturken her şeye kadir olduklarını göstermek istiyorlardı. Biz de bir ay boyunca hiç de öyle olmadığını gösterdik, göstermeye de kararlıyız.”

“BİZ DİRENDİKÇE UMUT DA BÜYÜYECEK”

Güçlerini direnenlerden aldıklarını belirten öğrenciler paylaşımlarında çağrı yaparak, “Türkiye’nin dört bir yanında haksızlığa, keyfiliğe, zorbalığa direnenlerden güç alıyoruz. Demokrasi ve özgürlük isteyen tüm güçleri sesimizi büyütmeye, bugün önüne set çekilen basın açıklamamızı daha güçlü ve kitlesel şekilde gerçekleştirmek için bizimle birlikte saf tutmaya çağırıyoruz” dediler.

Melih Bulu’nun da Rektörlük binasında beklediği bu dakikalarda, polis kampüse girerek öğrencileri dağıttı.

VALİLİK AÇIKLAMASI

İstanbul Valiliği’nden yapılan konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericiler İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır.”