Boğaziçi Üniversitesi’ne, “kayyum rektör” tepkisi…

Erdoğan 5 üniversiteye rektör atadı. Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Yüksek, Beykoz Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Durman ve Çağ Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ünal Ay atandı.

Erdoğan, söz konusu atamaları 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri gereğince yaptı.

“Kayyum rektör istemiyoruz” tepkisi

Boğaziçili öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör Prof. Dr. Melih Bulu’nun getirilmesine sosyal medyada tepki gösterdi. Prof. Bulu 2015 seçimleri için İstanbul’da AK Parti aday adayı olmuştu.

Öğrenciler, rektörün üniversite bünyesinde demokratik seçim süreci yerine atama yoluyla getirilmesine yönelik itirazlarını dile getiriyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde önceleri rektör seçimi, adaylar arasında yapılan seçimlerde en çok oyu alanın usulen rektör olarak belirlenmesi şeklinde yürütülüyordu.

Atama kararına tepki gösteren Boğaziçi Dayanışması, twitter hesabından “Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle okulumuza Melih Bulu’nun kayyum olarak atandığını öğrendik. Boğaziçi öğrencileri olarak demokratik süreçleri tanımadan atanan yandaş rektörleri kabul etmiyoruz.Melih Bulu bizim rektörümüz değildir” açıklamasını yaptı. Boğaziçili öğrencilere destek veren İTÜ Dayanışması da “Üniversitelere yönelik bu saldırıları kabul etmiyoruz! Boğaziçili arkadaşlarımızın bu süreçte de yanında olacağız ve özgür üniversiteleri hep beraber kuracağız.” mesajını paylaştı.

Bulu’nun yükselişi:

2002, AKP Sarıyer ilçe kurucusu

2007, AKP İstanbul İl Bşk. Yardımcılığı

2009, AKP Ataşehir Belediye Bşk. aday adayı

2015, AKP İstanbul 1.Bölge Mv. aday adayı

2021 Boğaziçi Üniversitesi’ne rektörü

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku