‘Biz ABD’nin desteğiyle iktidara geldik’ diyen AK Partili Ethem Sancak disiplin kuruluna sevkini duydu istifa etti

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen iş adamı Ethem Sancak, partisinin İstanbul İl Yönetim Kurulu’nca kesin ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Sancak, Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada, disiplin kurulan sevk edildiğini medyadan öğrendiğini söyledi.

Ethem Sancak ne dedi?

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen “Türkiye’nin güvenliği ve NATO” başlıklı konferansa katılarak burada bir konuşma yapan Ethem Sancak, “Biz Amerikan’ın desteğiyle iktidara geldik.” ifadesini kullandı. Sancak’ın bu sözleri tartışma yaratmıştı.

Sancak ayrıca “Taç giyen baş akıllanır. One minute olayında rest çektik. Batının pranga sistemine kafa tutmaya başladık. Bunu devirebilmek için en son içimize sızdırdıkları FETÖ, 15 Temmuz darbesini yaptı. Biz milletimizin desteğiyle bunları yendik” dedi.

Sancak, basında yer alan haberlere göre daha önce de Rusya’nın Ukrayna işgaliyle ilgili bir Rus kanalına verdiği demeçte “Bayraktar’ları satarken böyle kullanılacağını bilmiyorduk. Rusya ile müttefikiz. S-500 yapacağız, uzaya çıkacağız.” dedi.

Sözcü’ye konuşan Ethem Sancak, “Biz Amerikan’ın desteğiyle iktidara geldik.” ifadesiyle ilgili şunları söyledi:

“Yaptığım konuşmada söyleyeceğimi söyledim. ‘Amerika AKP’yi kurdu, destekledi’ diye asla öyle bir şey söylemedim. Öyle düşünmüyorum. Amerika’nın, NATO’nun 1950’den beri bizlere neler yaptığını, Menderes’e arka çıkıp sonra ona idama götürdüğünü… Süleyman Demirel’i 3 kere darbeyle gönderdiler. Tayyip Erdoğan halkın oyuyla seçilince içine sızmaya çalıştılar FETÖ’cülerle şununla bununla… Tayyip Erdoğan teslim olmayınca, bunlara cephe açınca ‘van minüt’ olayıyla başlayan, onu düşürebilmek için her türlü yolu denediklerini, en sonunda 15 Temmuz’da darbeyle öldürmeye kalktıklarını söyledim. Söylediklerim bunlar. Güvenlik ve NATO üzerine basına kapalı bir söyleşiydi.”

Disiplin kuruluna sevk edilmesiyle ilgili ‘bana gerekçe sunmadılar diyen Sancak, “Bu konuda benim bir hamlem olmayacak. Canları sağ olsun. Benim partizanlık, particilik gibi bir derdim yok dedikten sonra akşam saatlerinde AKP’den istifa etti…