Bir Oskar Gecesi ve Dünyanın Geldiği  Yer

Olayı duymayan pek kalmamıştır herhalde ve hala büyük bir iştahla konuşuluyor. O meşhur Oscar Gecesinden bahsediyorum.  Los Angeles’ta rengârenk ışıltılarla bezeli muhteşem bir tiyatro binasında sinema dünyasının en iyilerinin ödüllendirildiği geceden.  Bu sanat olayını, bu ihtişamı, bu başarıları seyretmek için yüzbinlerce insanın TV’ye kitlendiği geceden. Aniden beklenmedik bir şey oldu ve yer yerinden oynadı. En iyi erkek oyuncu Will Smith, sevgili eşinin sağlık problemiyle aleni alay ettiği için sunucuyu tokatladı. Bir Osmanlı tokadını patlattı yanağında. En adi küfürlerle hem de. Karısı Jada, üzgün, gözlerini devirerek süzülerek kocasına sığınarak öylece kedi gibi oturdu. Sunucu da Oskarlı artistin tokadını sineye çekerek yaptığı şaklabanlığı da pişkinliğe vurarak devam etti programına… İşte bu olayı, herkes hala özel muhabbetlerinde sosyal medyada konuşmaya devam ediyor. Ne tokatmış ama! Kuleshov etkisi bile konuşuldu. Kadının yüzü düşünce adam aşkından sevgisinden dayanamayıp erkekliğini gösterdi dedi seyirciler. Yani karısının yüzünün üzüntüyle kararması ve Allah yarattı demeden patlayan bir tokat bağlantısı kuruldu hemen zihinlerde. Bu kadar ayrıntıya kadar gidildi. 

Bitmedi. Şimdi diğer büyük sanatçılar lafa karıştılar. Yok efendim Will Smith’e ceza verilmeliymiş, yok efendim akademiden kaydı silinmeliymiş. Yok efendim sunucu komedyen de çizmeyi aşmış. bla. bla. bla…. 

Bütün bunları okurken, seyrederken dünyanın gidişatının artık ne kadar umarsız olduğunu düşünerek kahrolmamak mümkün değil. Eminim benim gibi düşünen birçok kişi var. Sevgili okur, bir Oscar töreninden bahsediyoruz. Sözüm ona büyük bir sanat olayından. Kocaman bir savaş yokmuşçasına insanların felaketini görmezlikten gelerek ve hiç duymamış hiç görmemiş gibi, kendi renkli dünyalarındaki basit kavgalarını seyrettiğimiz sinema dünyasının sözüm ona büyük yönetmenleri büyük artistlerinden. Rusya / Ukrayna savaşı herkesin gözü önünde bütün vahşetiyle sürerken aynı zaman diliminde önemli bir sanat olayının bu vahşete bu kadar ilgisiz kalması. Ben beklerdim ki bu ve benzeri savaşlara hayır farkındalığı için en azından birkaç cümle. En azından ölümler için birkaç dakikalık saygı duruşu. Kahrolası siyasetin üstüne çıkarak savaş farkındalığı arttırıcı, barışa dair etkileyici birkaç gösteri. Sanatın ve sanatçının görevi daha güzel bir dünyayı işaret etmektir. Onlar ne yaptılar? Oscar törenini bir kahvehane ortamına indirgeyerek basit sataşmalar, küfür ve tokatla tamamladılar. Yazıklar olsun. 

Bu tokat aslında biz seyredenlere oldu.  Hepimizin yüzünde patladı ve neden böyle seviyesiz bir gösteriye ilgi duyduğumuzu düşündük. Üstelik sabaha kadar uykusuz kalarak.

Savaş hala devam ediyor. Oskarlı sanatçı Smith’in tokadı hala konuşuluyor. 

…ve dünya gittikçe daha ruhsuz.

Feride Cihan Göktan
Latest posts by Feride Cihan Göktan (see all)