BioNTech’in akciğer kanseri aşısı mucizesi: Tümörleri eritiyor

BioNTech’ten akciğer kanseri ilacı kanser ile mücadelede önemli başarılar kaydettiği belirtildi.

BioNTech, koronavirüs aşısıyla dünyanın tanıdığı Alman biyoteknoloji şirketi, akciğer kanseri tedavisinde yeni bir ilaç geliştirdiğini duyurdu. İlacın adı BNT111 ve akciğer kanserli hastaların bağışıklık sistemini güçlendirerek tümör hücrelerini yok etmeyi amaçlıyor. BioNTech, ilacın Faz 2 klinik çalışmalarının başarıyla tamamlandığını ve Faz 3 klinik çalışmalarına hazırlandığını açıkladı.

Akciğer kanseri, dünyada en sık görülen ve en çok ölüme neden olan kanser türüdür. Akciğer kanserinin tedavisinde kullanılan yöntemler arasında cerrahi, kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin etkinliği hastanın kanser evresine, tümör tipine ve genetik özelliklerine göre değişmektedir. Ayrıca bu yöntemlerin yan etkileri de olabilmektedir.

BioNTech’in geliştirdiği BNT111 ilacı, immünoterapinin bir alt dalı olan mRNA tabanlı kanser aşıları kategorisine girmektedir. mRNA tabanlı kanser aşıları, hastanın kendi bağışıklık sistemini eğiterek tümör hücrelerini tanımasını ve yok etmesini sağlamaktadır. BNT111 ilacı, akciğer kanserli hastalarda en sık görülen dört tümör mutasyonunu içeren bir mRNA molekülünden oluşmaktadır. Bu mRNA molekülü, hastaya enjekte edildiğinde, bağışıklık sistemine tümör hücrelerinin nasıl göründüğünü öğretmektedir. Böylece bağışıklık sistemi, tümör hücrelerini vücuttan uzaklaştırmak için harekete geçmektedir.

BioNTech, BNT111 ilacının Faz 2 klinik çalışmalarında 139 akciğer kanserli hastayı incelediğini belirtti. Bu hastaların yarısına BNT111 ilacı ve standart immünoterapi ilacı olan pembrolizumab verildi. Diğer yarısına ise sadece pembrolizumab verildi. Sonuçlara göre, BNT111 ilacı alan hastaların %43’ünde tümör küçülmesi veya durması gözlendi. Sadece pembrolizumab alan hastaların ise %18’inde bu sonuç elde edildi. Ayrıca BNT111 ilacı alan hastaların yaşam süresinin de daha uzun olduğu belirlendi.

BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, BNT111 ilacının akciğer kanseri tedavisinde yeni bir umut olduğunu söyledi. Şahin, “BNT111 ilacının Faz 2 klinik çalışmalarındaki başarısı bizi çok heyecanlandırdı. Bu ilaç, akciğer kanseri hastalarının yaşam kalitesini ve süresini artırabilecek yeni bir seçenek sunuyor. Faz 3 klinik çalışmalarına başlamak için hazırlanıyoruz” dedi.