BM raportörleri: İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında işlenen suçlar soruşturulmalı

Birleşmiş Milletler (BM) raportörleri, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında 7 Ekim ve sonrasında işlenen savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla ilgili bağımsız, tarafsız ve etkin bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin İsrail’in insan hakları ihlalleriyle ilgilenen özel raportörü Michael Lynk ve keyfi infazlarla ilgilenen özel raportörü Agnes Callamard, ortak bir açıklama yaparak, “İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında uyguladığı aşırı güç kullanımı, keyfi tutuklamalar, ev yıkımları, yerinden etmeler ve yerleşim faaliyetleri gibi insan hakları ihlallerinin sona erdirilmesi gerekiyor” dedi.

Raportörler, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının da uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek, “İsrail’in Gazze’ye yönelik orantısız ve keyfi saldırıları, sivil halka büyük zarar veriyor. Gazze’de yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, dünyanın en büyük açık hava hapishanesinde yaşıyor. İsrail’in Gazze’ye uyguladığı abluka, kolektif cezalandırma niteliğinde olup, uluslararası hukuku ihlal ediyor” ifadelerini kullandı.

Raportörler, Filistinli grupların da İsrail’e yönelik roket saldırılarının sivilleri hedef almasının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Filistinli grupların İsrail’e yönelik roket saldırıları da uluslararası hukuka uygun değil. Bu saldırılar sivilleri öldürüyor veya yaralıyor. Her iki taraf da sivilleri korumak için gerekli önlemleri almalı” dedi.

Raportörler, BM Güvenlik Konseyi’nin de bu konuda acil olarak harekete geçmesi gerektiğini belirterek, “BM Güvenlik Konseyi, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında işlenen savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla ilgili bağımsız, tarafsız ve etkin bir soruşturma başlatmalı. Bu soruşturma, sorumluların hesap vermesini sağlamalı ve adaletin yerine getirilmesini garantilemeli” çağrısında bulundu.

NHY/ BirGün