Almanya’da Eski İç İstihbarat Servisi Başkanı hakkında aşırı sağcılık iddiasıyla soruşturma başlatıldı

Almanya’da, eski Anayasayı Koruma Teşkilatı (İç İstihbarat Servisi) Başkanı Hans-Georg Maassen hakkında Anayasayı Koruma Dairesi tarafından aşırı sağcılık şüphesiyle soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Bu gelişme, Almanya’da aşırı sağla mücadele çerçevesinde önemli bir olay olarak dikkat çekiyor.

Alman kamu kuruluşu ARD’nin siyasi dergisi Contrasts ile “t-online” haber portalının ortak araştırması sonucu elde edilen bilgilere göre, Maassen hakkındaki aşırı sağcılık iddiasıyla başlatılan soruşturma, Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından yapıldı. İddiaların doğrulanması halinde, Maassen’ın memurluktan doğan emeklilik haklarının geri alınabileceği belirtiliyor.

Maassen, iddiaları reddetmekle birlikte, medya kuruluşlarının sorularına yanıt vermekten kaçındı. Ancak bir haber bloğuna yaptığı açıklamada, suçlamaları reddederek savunma yapma yoluna gitti.

Maassen, 2012-2018 yılları arasında Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanlığı görevini üstlenmiş ve Eylül 2018’de görevden alınmıştı. Görevden alınmasının ardından emekliye ayrılan Maassen, emeklilik döneminde yaptığı komplo ideolojisi ve radikal sağcı açıklamalarla sıkça gündeme gelmiş ve bazı kesimlerin tepkisini çekmişti.

Soruşturmanın sonucunda, aşırı sağcılık iddiaları doğrulanırsa ve Maassen suçlu bulunursa, emeklilik haklarının geri alınması gibi hukuki yaptırımlarla karşılaşabileceği ifade ediliyor. Bu gelişmeler, Almanya’da iç istihbarat teşkilatındaki eski bir üst düzey yetkilinin aşırı sağcılık iddialarıyla karşı karşıya olması nedeniyle ülkede büyük bir kamuoyu gündemine oturabilir.