Almanya koalisyon hükümeti çifte vatandaşlığa izin verecek

Almanya’da bugün açıklanan yeni koalisyon anlaşması, yeni hükümetin çifte vatandaşlığa izin vereceğini ve Alman vatandaşlığı çıtasını düşüreceğini belirtiyor

Almanya’nın yeni koalisyon hükümeti, ”Alman vatandaşlığına giden yolu basitleştirme” ve modern bir vatandaşlık yasasına geçme niyetini ortaya koyan koalisyon anlaşmasını bugün yayınladı.

Önemli bir şekilde, anlaşma, yasanın ”çoklu vatandaşlığa” izin verecek şekilde değiştirileceğini belirtirken, trafik ışığı partilerinin AB üyesi olmayan vatandaşlar için çifte vatandaşlığa izin vereceğini öne sürüyor.

Halihazırda, Almanya’da büyümemiş olan AB üyesi olmayan vatandaşlar, genellikle 21 yaşına ulaştıktan sonra Alman ve yabancı vatandaşlık arasında seçim yapmak zorunda.

Anlaşma aynı zamanda vatandaşlığa kabul için başvuru süresini sadece 5 yıla, ya da özel entegrasyon başarıları söz konusu olduğunda 3 yıla indirecek.

Şimdiye kadar, bir Almanla evli olmayanlar, ancak 8 yıl boyunca Almanya’da yasal olarak ikamet ettikten sonra vatandaşlığa kabul için başvurabiliyorlardı. Bu, tamamlanan entegrasyon kursu ile 7 yıla veya B1 seviyesinden daha iyi Almanca dil becerileri ile 6 yıla indirilebilir.

”Konuk-işçi nesli için daha kolay süreç”

Koalisyon ayrıca, ”misafir işçi” kuşağının üyeleri için vatandaşlığa geçişi kolaylaştırma niyetlerini de ortaya koydu. Misafir işçiler, 1950’lerin ortalarından 1970’lerin başlarına kadar tarım, inşaat, çelik, otomotiv ve madencilik gibi sektörlerde çalışmak üzere işe alınan yurt dışından gelen Türk işçilerdi.

Anlaşma, bu grup için kanıtlanması gereken dil seviyesini düşürerek ve gerekli dil yeterliliği kanıtı için genel bir zorluk yönetmeliği getirerek, bu neslin ”başarılarının ömrünü tanımak” istiyor.

Koalisyon ayrıca, insanları Alman vatandaşlığı edinme olasılıkları hakkında bilgilendirmek ve vatandaşlığa kabul törenlerinin düzenlenmesini açıkça memnuniyetle karşılamak için bir kampanya başlatmayı da planlıyor.