İçişleri Bakanlığı’nın şiddet verileri: 251 kadın katledildi

Kadına yönelik şiddet ve katliamların dur durak bilmeden arttığı ülkede İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, 15 Kasım itibariyle 251 kadın katledildi.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesiyle birlikte kadına yönelik şiddet katliamlar da artmaya başladı. Bu durum, İçişleri Bakanlığı’nın kayıtlarına da yansıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkez’inde (GAMER) düzenlenen 81 il valisinin video konferans sistemiyle bağlandığı “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

Burada konuşan Soylu, “15 Kasım itibarıyla bu yıl 251 kadın cinayeti işlendi. Geçen yılın tamamında bu sayı 268’di. Bu yıl, bu sayının üstünde kalacağımız görülüyor. Testere dişi gibi inişli çıkışlı bir grafik var, batılı ülkeler de böyle. Bu yılı sayı olarak geçen yılın üstünde kapatacağımız anlaşılıyor. Söz konusu olan istatistik rakamlar değil, insanın canı olduğu için bu meseleye özellikle önümüzdeki bir ayda hızlı şekilde vaziyet almamız lazım” diye belirtti.

ELEKTRONİK KELEPÇE KARARI 

Elektronik Kelepçe Merkezi’nde bin kelepçe kapasitesi olduğunu söyleyen Soylu, “Tüm Türkiye’de şu an aktif 287 kelepçe var. Süresi tamamlanan kelepçe uygulaması sayısı 501. Yani toplam 788 kelepçe kararı verilmiş, uygulanmış ve uygulanıyor. Bu noktadan hareketle, koruyucu önleyici tedbir kararlarının, kelepçe kararlarının sayısını arttırmaya gayret içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Barıştırıp evlerine yollamak kolay bir yöntemdir ama görülüyor ki çözüm değil” ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise, aile içi şiddetin ve kadına yönelik şiddetin toplumun her kesimini ilgilendirdiğini söyledi. Tüm kurumların birlikte çalışması gerektiğini belirten Yanık, programa katılan hakim ve savcılardan koruma tedbirleri kapsamında verilen elektronik kelepçe kararının titizlikle uygulanmasını istedi.