Almanya, Erdoğan’a salon vermedi

Recep Tayyip Erdoğan’ın 7-8 Temmuz’da Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenecek G20 Zirvesi’nin ardından yurt dışında yaşayan Türkiyelilere seslenmek amacıyla planlandığı etkinlik için başvuru yapılan salonlardan ret cevabı geldiği kaydedildi

DW Türkçe’ye’nin haberine göre etkinlik için Dortmund kentindeki Westfallenhalle’ye başvuruda bulunan organizatörler planlanan 9 Temmuz tarihi için salonda farklı bir organizasyonun kurulum çalışmaları yüzünden geri çevrildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Dortmunder Westfallenhalle basın bürosu olumsuz yanıtın salonun müsait olmayışından kaynaklandığını söyledi. Basın bürosu, kendilerine bu konudaki başvuruyu kimlerin yaptığıyla ilgili bilgi vermedi.

GEREKÇE RESTORASYON ÇALIŞMALARI

Aynı şekilde Erdoğan’ın etkinliği için başvurulan, Oberhausen’daki König-Pilsner-Arena’dan da ret cevabı geldi. Mekan tarafından yapılan açıklamada, yaz tatilinde girilecek restorasyon çalışmaları nedeniyle salonun kullanılamayacak durumda olduğu belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı ise “Şu ana kadar Türk tarafından bize resmi bir istekte bulunulmadı” açıklaması geldi.

Berlin’deki Türkiye Büyükelçiliği’nin sözcüsü de Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada “Bu konuda herhangi bir bilgimiz yok” dedi.

UETD: BİZ ORGANİZE ETMİYORUZ

Almanya’da daha önce Türk siyasilerin etkinliklerinin organizasyonunu üstlenen ve AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) adlı derneğin Köln merkezinden DW Türkçe’ye yapılan açıklamada da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecek ay yapacağı konuşmanın kendileri tarafından organize edilmediği ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmadıkları belirtildi.

Öte yandan UETD Dortmund şubesi yöneticisi İzzet Bayrak Dortmunder Nachrichten gazetesine verdiği demeçte “Cumhurbaşkanının bölgede bir konuşma yapabilme ihtimalinin şu an için yüzde beş düzeyinde olduğunu” belirterek, Dortmunder Westfalenhalle’deki en geniş kapasiteli mekan olan 1 numaralı salonun müsait olmaması nedeniyle konunun ‘muhtemelen kapanmış olduğunu’ söyledi.

ERDOĞAN EN SON 2015’TE KONUŞTU

16 Nisan’da yapılan Anayasa değişikliği referandumu için Almanya’da Türk siyasetçilerin katılımıyla düzenlenecek bazı mitinglerin güvenlik nedeniyle iptal edilmesi Türk yetkililerin tepkisine yol açmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’nın kararını Nazi dönemi uygulamalarına benzetmişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’da en son 2015 yılında taraftarlarına seslenmişti. Karlsruhe kentindeki etkinlik aynı zamanda Erdoğan’ın Almanya’ya cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk kez gelişi olma özelliğini taşıyordu.