Agrobay İşçilerinin Hak Arama Mücadelesi Jandarma Şiddetiyle Bastırılmaya Çalışıldı

Agrobay Seracılık işçileri, 23 Ağustos’ta işten atıldıktan sonra alacaklarını alamadıkları gerekçesiyle İzmir Bergama’da bulunan seranın önünde direniş başlattı.

İşçiler, 8 Eylül’de oturma eylemi yaptıkları sırada jandarmanın sert müdahalesine maruz kaldı. 15 Eylül’de ise şirketin kendilerine verdiği sürenin dolması üzerine tekrar seranın önüne gelen işçiler, jandarma tarafından yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Jandarmanın saldırısında iki kadın işçi baygınlık geçirirken, bir sendika temsilcisi ve bazı köylüler de gözaltına alındı. Olayları takip eden iki gazeteci de jandarmanın keyfi uygulamasına maruz kalarak gözaltına alındı.

Agrobay Seracılık’ta 18 yıl çalıştığını söyleyen Naime Tekkahraman, hakkını aradığı için gözaltına alınmaktan korkmadığını belirtti. Tekkahraman, “Ben buradan hakkımı almadan gitmeyeceğim. Geçen hafta arkadaşlarımızı gözaltına aldılar. Bugün de beni alsınlar. Benim kimseden korkum yok. Ben hakkımı arıyorum. 18 sene çalıştım, düştüm, kolum, bacağım kırıldı. Bize iş kazası olduğunu söylemeyin dediler. Artık yeter. Bundan sonra her şeyi anlatacağım” dedi.

İşçilerin direnişine kadın örgütleri, siyasi parti ve kurumlar da destek verdi. İşçilerin açıklamasında “Agrobay işçisi yalnız değildir”, “Direne direne kazanacağız” ve “İşçiler burada patron nerede” sloganları atıldı. İşçilerin bekleyişi slogan ve şarkılarla devam ederken, jandarma yolu kapattıkları gerekçesiyle işçilere biber gazı ve kalkanlarla saldırdı.

Jandarmanın saldırısında baygınlan iki kadın işçi hastaneye kaldırılırken, Tarım İşçileri Sendikası Umut Kocagöz ile köylülerin gözaltına alındığı öğrenildi. Ayrıca olayları takip eden gazeteci Zeynep Kuray ve foto muhabiri Berkcan Zengin de jandarmanın keyfi uygulamasına maruz kalarak gözaltına alındı.

Agrobay Seracılık işçilerinin direnişi, jandarmanın saldırısına rağmen devam ediyor. İşçiler, hak ettikleri tazminatları alana kadar seranın önünden ayrılmayacaklarını söylüyor.

NHY/ BirGün