Özgür Özel, CHP genel başkanlığına adaylığını açıkladı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partinin genel başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Özel, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gelinen sürecin “bir yolculuğun hikayesi” olduğunu belirterek “Hiçbir şey olmamış gibi davranmaya itiraz edenlerin hikayesidir. Bir daha aynı hataları yapmamak için azim ve inanç taşıyan gençlerin ve kadınların hikayesidir” dedi.

Basın toplantısında öne dağıtılan kitapçığı “amasız, fakatsız çıkılan yolculuğun ilk adımı” olarak tanımlayan Özel, bunun tek kişinin değil bir kadronun adımı olduğunu kaydetti.

Özgür Özel, parti yönetimini “yeni bir yol haritası çizmemek”, “kırılmayı görmezden gelmek”, “parti kurullarını devre dışı bırakmakla” eleştirdi. Özel’in Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na yönettiği eleştiriler arasında “parti için kurumlar bilgilendirilmeden yapılan protokoller”, “Kayıt dışı siyaset”, “Yenilginin sorumluluğunu üstlenmemek” ana başlıkları altında toplanıyordu.

Tüzüğün yenilenmesi ve kurulların işlevine kavuşturulması gerektiğini söyleyen Özel, yerel seçim sonrasında daha geniş kapsamlı bir tüzük kurultayı sözü verdi.

“CHP’deki değişim ülkedeki değişmenin ön koşuludur” diyen Özel, grup başkanlığından istifa edip etmeyeceğinin sorulması üzerine, bu görevi sürdüreceğini belirterek kurultay kararı alındığında bunu yeniden değerlendireceklerini söyledi.

Özel, bir gazetecinin “Siz emanetçi misiniz” sorusuna, bunun CHP Genel Başkanlığı’na aday olan bir kişiye en son sorulacak soru olduğunu belirterek, “Bir emanet vardır o da Atatürk’ün emaneti olan CHP Genel Başkanlığı koltuğudur” dedi.

Basın toplantısında bazı milletvekilleri de katıldı.

İmamoğlu’dan kutlama

Özgür Özel’in adaylığını açıklamasının ardından “değişim” diyen bir başka isim olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’dan kutlama mesajı geldi.

İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “CHP değişirse Türkiye değişir. Türkiye’nin değişimi için yola çıkan Özgür Özel’e ve yol arkadaşlarına başarılar diliyorum” dedi.

Özgür Özel hakkında

Özgür Özel 21 Eylül 1974 tarihinde Manisa’da doğdu. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi.

Serbest eczacı olarak çalıştı. Manisa Eczacı Odası’nda değişik kademelerde görev aldı ve başkanlığını yürüttü. 2007 yılında Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti üyeliğine seçildi. TEB’de Saymanlık ve Genel Sekreterlik görevinde bulundu. Uluslararası Eczacılık Federasyonu, AB Eczacılık Grubu ile Avrupa Eczacılık Forumu üyelikleri bulunuyor.

2009 yılında Manisa Belediye Başkan adayı olan Özgür Özel, 2011 seçimlerinde 24. Manisa Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. CHP Grup Başkanvekilliği yaptığı ve 14 Mayıs seçiminden sonra CHP Grup Başkanlığını üstlendi.

Almanca ve İngilizce bilen Özel, evli ve bir çocuk babası. (Ajans Bizim)