Açlık ve yoksulluk sınırı Türkiye’de kritik seviyeye ulaştı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun açlık-yoksulluk sınırı araştırmasına göre, Türkiye’de açlık sınırı ve yoksulluk sınırı yüksek enflasyon ve artan gıda fiyatları nedeniyle son bir yılda önemli ölçüde artış gösterdi. Mayıs 2023 itibarıyla açlık sınırı 11 bin 810 liraya, yoksulluk sınırı ise 31 bin 152 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırı son bir yılda toplamda 11 bin 748 lira arttı.

Dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için gıda ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılaması gereken harcamalar dikkate alınarak hesaplanan verilere göre, açlık sınırı bir önceki aya göre 178 lira, yoksulluk sınırı ise 522 lira arttı. Bir yıl öncesine göre açlık sınırı 5 bin 345 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 6 bin 401 lira arttı.

Gıda harcamalarında da önemli artışlar görüldü. Süt, yoğurt ve peynir için yapılması gereken harcama bir önceki aya göre 4 lira artarak 2 bin 771 liraya çıktı. Meyve için harcanması gereken para mayısta 182 lira, geçen yılın aynı ayına göre ise 441 lira artarak 980 lira oldu. Sebze harcaması bir önceki aya göre 176 lira azalırken, geçen yılın aynı ayına göre 530 lira artarak 1363 lira oldu.

Diğer gıda ürünleri arasında ekmek, un, makarna için yapılması gereken harcama 8 lira artarak 1086 liraya yükseldi. Pirinç ve bulgur harcamaları bir önceki aya göre 75 lira, bir yıllık süreçte ise 289 lira artarak 532 lira oldu. Yağ için yapılması gereken harcama ise 37 lira artarak 337 lira oldu. Şeker, bal, pekmez, reçel gibi gıda maddelerine yapılması gereken harcama da mayısta 52 lira artarak 803 liraya çıktı.

Araştırmada ayrıca gıda dışı harcamalara da değinildi. Dört kişilik bir ailenin giyim, barınma, ev eşyası, sağlık, ulaştırma, haberleşme, eğlence ve kültür, eğitim, tatil-otel, çeşitli mal ve hizmetlerle ilgili harcamaları da artış gösterdi.

Sonuç olarak, Türkiye’de yoksulluk sınırı önemli ölçüde artmış durumda. Yüksek enflasyon ve gıda fiyatlarındaki artışlar, açlık ve yoksulluk riskini artırmaktadır.