AB- Türkiye Arasında 781 Milyon Euroluk Sığınmacı Sözleşmesi İmzalandı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varheyli, AB ile Türkiye arasındaki işbirliği görüşmeleri için Türkiye’yi ziyaret etti. Ziyaret sırasında en zor durumdaki sığınmacılara yönelik 781 milyon euroluk AB fonu sağlanması için sözleşme imzalandı.

Varheyli, Ankara’da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile bir araya geldi. Görüşmelerde AB-Türkiye ilişkileri, göç, vize serbestisi, gümrük birliği, enerji, ulaştırma, dijitalleşme ve insan hakları gibi konular ele alındı.

Varheyli’nin ziyareti Türkiye’de mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminden sonra AB’den Türkiye’ye düzenlenen ilk üst düzey resmi ziyaret oldu. Varheyli, ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, “Türkiye ile ilişkilerimizi yeniden canlandırmak istiyoruz. Bu ziyaret bu amaçla atılmış önemli bir adım” dedi.

Ziyaret sırasında Varheyli, AB’nin ülkedeki sığınmacıları desteklemeye devam için taahhüt ettiği 3 milyar euroluk fonun parçası olarak, en zor durumdaki sığınmacılara yönelik sosyal güvenlik ağı için AB fonu sağlanması konusunda 781 milyon euroluk sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında Türkiye’deki yaklaşık 1,8 milyon sığınmacıya nakit yardım kartları aracılığıyla aylık gelir desteği sağlanacak.

Varheyli, sözleşme ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bugün en savunmasız durumdaki sığınmacılara desteğin sürdürülmesi amacıyla, şimdiye kadar imzalanan en büyük tekil AB sözleşmesi olan 781 milyon euroluk sözleşmeyi imzalamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu sözleşme, AB’nin dünyanın en büyük sığınmacı toplumunu barındıran Türkiye’ye yönelik devam eden dayanışmasını ve sarsılmaz desteğini gösteriyor ve Türkiye’ye yaptığımız yardımların miktarını 10 milyar euronun üzerine çıkarıyor. Türk yetkililerle yakın iş birliği içinde 2023 sonrasında da desteğimizi sürdürme kararlılığını taşıyoruz” diye konuştu.

AB Komisyonu’nun açıklamasına göre, Varheyli ayrıca Türkiye’de şubat ayında meydana gelen depremlerin yol açtığı zarar için 400 milyon euroluk mali destek önerdi. Varheyli, Türkiye’nin 7,5 milyar euroluk bütçeli Dijital Avrupa Programına katılımının da önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

  • NHY/ Deutsche Welle, Birgün, Ekonomim
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku