6 yaşındaki çocuğa istismar davası 17 Temmuz’a ertelendi

İstanbul’da Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Hiranur Vakfı davasında bugün karar çıkmadı. Vakfın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı H.K.G.’yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirmesi ve H.K.G’nin cinsel istismara maruz kalması olayı, kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Davada Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli tutuklu, anne Fatıma Gümüşel ise tutuksuz yargılanıyor.

Mahkeme heyeti, yayın yasağı ve gizlilik kararı getirilmesine karar verdi ve duruşma 17 Temmuz’a ertelendi. İlk duruşma 30 Ocak’ta gerçekleşmiş ve ikinci duruşmada Cumhuriyet Savcısı, sanıkların cezalandırılmasını talep etmişti.

Olay, 3 Aralık’ta BirGün gazetesinde Timur Soykan’ın imzasıyla yayımlanan haberle gündeme gelmişti. Haberde, Yusuf Ziya Gümüşel’in H.K.G’yi 6 yaşında Kadir İstekli ile evlendirdiği ve cinsel istismara maruz bıraktığı iddia ediliyordu. Ayrıca, H.K.G’nin nişanlı olduğu kişiyle 14 yaşında evlendirildiği, 17 yaşında anne olduğu ve 18 yaşında resmi nikah kıyıldığı ifade ediliyordu.

Olayın ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış ve iddianamede Kadir İstekli’nin “nitelikli cinsel saldırı” ve “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlarından 30 yıldan az olmamak üzere cezalandırılması talep edilmişti. Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel ise “çocuğun nitelikli cinsel istismara iştirak” suçundan 18 yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

Dava süreci devam ederken, kamuoyunda bu tür cinsel istismar olaylarının önlenmesi ve mağdurların haklarının korunması için daha etkili önlemler alınması gerektiği yönünde çağrılar yükseliyor. Hiranur Vakfı davası, göçmen çocukların maruz kaldığı istismar vakalarının ciddiyetini bir kez daha gündeme getiriyor ve toplumda derin bir endişe yaratıyor.