Yargıya müdahale’ belgesi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kanıtlarsam istifa edecek mi?” dediği Erdoğan’ın yargıya talimatı konusunda belgeler konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MYK toplantısının ardından dün Kemal Kılıçdaroğlu’nun dile getirdiği yargıya talimatın belgesini açıkladı.

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre, CHP’li Tezcan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği gizli ibareli yazı ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bir talimat gönderildiğini belirterek, gerçek gündem.com internet haber sitesine “kaçak saray” haberleri nedeniyle kanuni işlem başlatılmasının istendiğini söyledi.

Tezcan, Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberi olan  “Sayıştay: Kaçak Saray hileli” başlıklı haberle ilgili Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gizli talimat verdiğini duyurdu.

İşte o belge:

AKP’den jet yanıt

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı şunları söyledi:

“Hayretle karşıladım. Anayasa’nın 138’inci maddesi ile bu belgeyi telif etmek hukuk fakültesi eğitimi almış bir kişiye yakışmaz.

138. madde mahkemelerin bağımsızlığını ve tarafsızlığını güvence altına alır. Görülmekte olan dava ile ilgili soru sorulamaz, hiç kimse yargı organlarına talimat veremez ama vatandaşın şikayet hakkını, ihbar hakkını anayasal hiçbir düzenleme ortadan kaldıramaz.Vatandaş mahkemelerde hak arar. O kadar özenle yazılmış ki… Cumhurbaşkanımıza iftira niteliği içeren bir yayın yer almış. Bu yayını dikkate alan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı, suç duyurusunda bulunuyor.”

Yazıcı, kararı verecek kişinin savcı olduğunu hatırlatan gazeteciye şöyle cevap verdi:

“Savcıdır. Mesleğim avukat. Gelir müvekkilinizin vekaletini alırsınız. Savcıdan soruşturulmanın yapılmasını arz edersiniz.Bu şikayettir. Kesinlikle Anayasa’nın 138’inci maddesiyle ilişkilendirilemez.”

Ancak Yazıcı vatandaşın en doğal yasal hakkını kullanırken neden “Gizli” bir başvuruda bulunduğunu bunun ne anlama geldiğini açıklamaktan kaçındı…

Başka bir belge

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine, “Hükümetin yargıya müdahale ettiğini kanıtlarsam istifa eder misin?” diye seslenen CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na yanıt vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen ‘esnafla iftar buluşması’nda konuşarak, ‘adalet yürüyüşü’nü eleştirdi. Oysa Kılıçdaroğlu’nun ‘yargıya müdahale sözleri’ çarpıcı bir belgede görünüyor. Emniyet, yargının tutukluluğunu sona erdirdiği şüpheli/sanıkların neden salındığına dair, mahkemeden hesap soruyor, gerekçe istiyor. Mahkemeye; “Sanıkları hangi gerekçeyle tahliye ediyorsun, bilgi ver” diyor.

01/04/2017 tarihinde, Kilis İl Emniyet Müdürlüğü tarafından, Kilis Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına gönderilen ‘Gizli’ ibareli o belgede, şu ifadeler geçiyor: “…Mahkemenizde, yargılamaları tutuklu olarak devam eden şüpheli/sanıkların 2017 mart ayı içerisinde mahkemenizde görülen duruşmalarda verilen ara kararlar ile veya tutukluluğa itirazlar sonucu salıverilmelerinin gerekçe gösterilen karar içeriklerinin onaylı birer suretinin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderilmek üzere Kom Şube Müdürlüğümüze gönderilmesi hususunu…”

Hukukçuların konu ile ilgili yaptığı değerlendirme ise şöyle: “Bu bağımsız bir yargı ile normal işleyen hukuk kurallarında görülmesi imkansız bir uygulama ve talep. Emniyetin, mahkemeye ‘neden serbest bıraktınız’ diye hesap sorması anlaşılır gibi değil. Dünyanın hiçbir yerinde olmaz. Bu belge adeta Kılıçdaroğlu’nun ‘yargıya müdahale’ sözlerinin teyitlerinden biri Emniyet bile yargıdan hesap soruyor, bu mu bağımsızlık..”