BM, yabancı savaşçılar Libya’dan çekilsin…

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 23 Ekim’de Cenevre’de düzenlenen ve 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Libyalı taraflar arasında imzalanan kalıcı ateşkes anlaşması uyarınca tüm yabancı savaşçıların cumartesi gününe kadar ülkeyi terk etmesini çağrısında bulundu.

Ayrıca Guterres, başkent Trablus’un yönetimini elinde tutan uluslararası tanınırlığa sahip yönetim ile ülkenin doğusunda konuşlu Halife Hafter’e çağrıda bulunarak, ‘kalıcı siyasi çözüme ulaşma, ekonomik sorunları çözme ve insani durumu hafifletme konusundaki kararlılıklarını sürdürmelerini’ istedi.

BM öncülüğünde 9 Kasım’da Tunus’ta başlayan ve Libya’daki farklı siyasi ve sosyal kesimleri temsilen seçilen 75 kişi ile yürütülen “Libya Siyasi Diyalog Forumunda”, 24 Aralık 2021’de Libya’da genel seçimlere gidilmesi kararlaştırılmıştı.

Libya’da 2011’de Muammer Kaddafi’nin görevden uzaklaştırılmasının ardından patlak veren iç savaşın ardından gelinen süreçte ülkenin doğusu ve batısında iki farklı yönetim bulunuyor.

Başkent Trablus’un yönetimini elinde bulunduran yönetimi Türkiye desteklerken doğudaki Hafter güçlerini Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Rusya destekliyor.

Guterres, “Tüm yabancı savaşçıların ve paralı askerlerin Libya’dan ayrılması ve BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’ya yönelik silah ambargosuna tam ve koşulsuz saygı gösterilmesi de dahil ateşkesin gecikmeden ve derhal uygulanmasını sağlamak için her iki tarafı destekleyen ülkeleri ve daha geniş kapsamda uluslararası topluluğu” üzerine düşeni yapmaya çağırdı.

Ayrıca Guterres, Güvenlik Konseyi’nden, ateşkesin uygulanmasını izlemek amacıyla Libya liderliğindeki bir mekanizmayı desteklemek için BM Libya Misyonu UNSMIL’e “açık ama esnek bir yetki” vermesini de istedi.

BM Genel Sekreteri Guterres, ay başında yaptığı açıklamada, BM şemsiyesi altında uluslararası gözlemcilerden oluşan bir heyetin, ülkenin önemli petrol sahalarının bulunduğu Sirte kentinde konuşlandırılması ve ateşkesi izlemesi tavsiyesinde bulunmuştu.