Wall Street Journal’den korkunç darbe iddiası!

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), darbe girişiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmacası olduğunu iddia etti.

Wall Street Journal’da Erdoğan’ın planladığı gibi gitmediği yorumu yapılırken, “İslamcı diktatör ezici bir destek bekledi ama zaferine leke sürecek usülsüzlükler arasında kıl payı kazandı. Sonuç, Türk toplumunun çok daha kutuplaştığını ve istikrarsızlığın artabileceğini ortaya koyuyor” ifadeleri kullanıldı.

“ERDOĞAN 2034’E KADAR…”

Referandumda Erdoğan’ın İstanbul ve Ankara gibi Türkiye’nin en büyük şehirlerinde kaybettiğini belirten WSJ, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ‘son dakikada’ mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli sayma kararı aldığını da hatırlatarak, 2.5 milyon oyun geçerliliğine gölge düştüğüne dikkat çekti.

Erdoğan’ın ‘Türk baharı’nı engellediğini savunan gazete, “Erdoğan cumhurbaşkanlığı koltuğunda çok daha fazla gücü elinde toplayacak. Referandum 63 yaşındaki cumhurbaşkanını 2029’a, belki de 2034’e kadar koltukta tutabilir” dedi.

“BATIYLA OLAN İLİŞKİLERİ KARMAŞIKLAŞACAK”

Referandumun sonucunun Türkiye’nin Batı’yla ilişkilerini karmaşıklaştıracağını ve ABD’nin Türkiye’yle çalışmaya devam etmesi gerektiği tavsiyesinde bulunan WSJ, yazıyı “Erdoğan, İslamcı bir otoriter devlet kurmak için demokrasi manivelasını kötüye kullanarak ülke içinde bir darbe sahneledi” sözleriyle bitirdi.