Sarraf’in Avukatlarına kimler ödeme yapıyor

Bir yılı aşkın bir süredir New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde yargılanan İran asıllı Türk iş adamı Rıza Sarraf Pazartesi yeniden hakim karşısına çıkacak. Sarraf davasında ikinci tutuklu sanık Mehmet Hakan Atilla’nın da Pazartesi yapılacak duruşmada hazır bulunması bekleniyor.

Yargıç Richard Berman Pazartesi yapılacak duruşmada Sarraf’ın yeni savunma avukatları eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ile eski Amerikan Adalet Bakanı Michael Mukasey’in çıkar çatışması iddialarını sorgulayacak. Ayrıca iki avukatın dava sürecindeki rolleriyle ilgili savunma ve savcılık makamına çeşitli sorular yöneltecek.

Sarraf’ın avukatları Giuliani ve Mukasey’in geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile davaya siyasi bir çözüm bulmak için görüştükleri açıklanmıştı.

Guliani’nin temsilciliğini yaptığı kuruluşun aynı zamanda ABD’de Türkiye adına lobicilik çalışmaları yaptığı belirtilmiş bu da Sarraf davasında yeni çıkar çatışmaları iddialarının ortaya çıkmasına neden olmuştu.

New York Güney Bölgesi Başsavcı Vekili Joon H. Kim ikilinin Sarraf’la ilgili suçlamaların düşürülmesi için siyasi baskı yaptığını öne sürmüştü.

Brafman: ‘14 Nisan’da gizli bir belge sunduk’

Hakim Berman, Sarraf’ın yeni avukatları Giuliani ve Mukasey’e avukatlık ve danışmanlık hizmetleri için ödenen para miktarı, bu paraların kim tarafından nasıl ödendiği yönünde kafası oldukça karıştı. Berman, Sarraf’ın avukatlarından bu belgeleri 14 Nisan’a kadar kendisine sunmasını istemişti.

Sarraf’ın savunma ekibinin başında yer alan avukat Benjamin Brafman, Berman’ın talebini yazılı olarak yanıtladı ancak Giuliani ve Mukasey’e ödenen paralarla ilgili belge için gizlilik kararı uygulandı. Belgenin orjinali Federal Adalet Elektronik Sistemine girilmedi. Belgenin savcılıkla paylaşılmadığı iddia edildi.

Sarraf’ın avukatı Brafman tarafından bu iddiaları doğrulayan bir dilekçe dün dava dosyasına girdi. Brafman dilekçesinde Hakim Berman’a sorduğu sorularla ilgili 14 Nisanda gizli ve hassas belgeyi sunduğunu belirtti.

Bir süredir Amerikan basınının da oldukça ilgisini çeken davadan ‘esrarengiz dava’ olarak bahsedilmeye başlandı.

New Yorker dergisi Sarraf davasında gelişmelerle ilgili yayınladığı haberinde davanın giderek daha da esrarengiz bir hal aldığını öne sürdü.

Atilla’ya yeni savunma avukatı

Sarraf davasının ikinci tutuklu sanığı Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Mehmet Atilla da savunma ekibini güçlendirdi. Pazartesi günü Sarraf ile hakim karşısına çıkması beklenen Atilla’nın avukatlığını, daha önce anlaştığı New York’un süper avukatı olarak anılan Herrick, Feinstein LLP Hukuk firmasının ortaklarından Victor J. Rocco üstlenmişti.

Atilla, savunma ekibine yine aynı hukuk firmasında çalışan Thomas E. Thornhill’i de dahil etti. Atilla, davaların birleştirilmesinden sonra 10 Nisan’da Sarraf davasının hakimi Berman karşısına çıkartılmıştı. Atilla Berman’ın yüzüne okuduğu suçlamaları kabul etmemişti.

Davayı yakından izleyen hukuk kaynakları Atilla’nın yakın bir süre içerisinde mahkemeye kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz olarak yargılanmak için başvurma hazırlığında olduğunu belirttiler.