Voleybol Federasyonu’ndan Ebrar’a destek: “Herkesin özel hayatı kendisine aittir”

Kadın arkadaşıyla bir fotoğrafını paylaştığı için homofobik saldırıların hedefi olan Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncusu Ebrar Karakurt’a Türkiye Voleybol Federasyonu’ndan destek geldi. Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Kurtaran Mumcu, “Herkesin özel hayatı kendisine aittir. Gerisi lafügüzaftır” dedi.

Türkiye Voleybol Federasyonu, Kadın arkadaşıyla bir fotoğrafını paylaştığı için homofobik saldırıların hedefi olan Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncusu Ebrar Karakurt’a destek verdi.

Türkiye Voleybol Federasyonu Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Kurtaran Mumcu, voleybolmagazin.com’a yaptığı açıklamada, “Ebrar Karakurt, Türk voleybolunun yetiştirdiği en önemli ve istikbal vaadeden oyuncularından biridir” dedi.

Mumcu, “Sahada cesur, yürekli ve savaşçı ruhu ile oynayan ülkesini ve bayrağını en iyi şekilde temsil etmek için terinin son damlasına kadar akıtan savaşçı sporcudur. Herkesin özel hayatı kendisine aittir. Gerisi lafügüzaftır” ifadelerini kullandı.

Ebrar Karakurt, Instagram hesabından dün kadın arkadaşıyla bir fotoğrafını paylaşmıştı.

Karakurt, bu fotoğrafı nedeniyle hedef alınmıştı. Sosyal medyada #EbrarKarakurt etiketi gündem olmuş, Karakurt için binlerce destek mesajı paylaşılmıştı.

Ne Olmuştu

21 yaşındaki voleybolcu Ebrar Karakurt, A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda elde ettiği çeyrek final başarısında önemli pay sahibiydi. Saç stiliyle de hem Türkiye’de hem dünyada takımın en tanınan isimlerinden biri oldu.

“Filenin Sultanları” olarak da anılan Milli Takım’ın Avrupa Şampiyonası’na hazırlandığı şu dönemde ise Ebrar Karakurt yaptığı bir Instagram paylaşımıyla dikkatleri üzerine çekti. Karakurt bu fotoğrafta kız arkadaşına sarılırken görülüyordu.

Fotoğraf önce çok sayıda beğeni aldı. Yorumlar çoğunlukla olumluydu. Fakat daha sonra fotoğrafın medyanın ilgisini çekmesiyle birlikte homofobik söylemler dolaşıma girdi.

Ebrar Karakurt bunun ardından pazar akşamı paylaşımını sildi. Saatler sonra ise benzer bir paylaşım yaptı: “Ben böyleyim”

Paylaşımı takiben Ebrar Karakurt’a çok sayıda destek mesajı geldi. Twitter’da Karakurt’la ilgili 50 binden fazla mesaj yazıldı. Takım arkadaşları, sanatçılar, siyasetçiler, gazeteciler Ebrar Karakurt’a destek verdi.

Karakurt’un takım arkadaşı Naz Aydemir Aykol, “Ebrar’ın hakkında söylenen hiçbir şeyi takmayacağını” ifade etti.