Umut veren açıklamalar


Zelenskiy, devam eden barış görüşmelerinde ilerleme yaşandığın belirtti; Lavrov ise uzlaşma için biraz umut olduğunu söyledi. 

Görüşmelere dair “umut” veren mesajlar

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesi ile Rusya arasında devam eden barış görüşmelerinde ilerleme olduğunu belirtti.

Moskova ve Kiev’den delegeler yeni tur görüşmeler için bugün video konferans yoluyla bir araya geliyorlar. Zelenskiy, dün gece geç saatlerde bir video konuşmasında Rusya’nın müzakereler sırasındaki taleplerinin “daha gerçekçi” hale geldiğini söyledi.

Ancak kararların Ukrayna’nın çıkarına olması için zamana ihtiyaç olduğunu da belirtti. Ukrayna lideri, ”Hala çaba gerekiyor, sabır gerekiyor. Her savaş bir anlaşmayla biter” dedi.

Zelenskiy, Rusya’yı cezalandırmak için daha fazla silah ve daha fazla yaptırım çağrısında bulundu ve “Ukrayna semalarını Rus füzelerine ve uçaklarına kapatma” çağrısını yineledi.

Volodimir Zelenskiy de bugün ABD Kongresi’ne hitap edecek.

“Uzlaşma umudu var”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ukrayna ile müzakerelerin kolay olmadığını, ancak uzlaşma için biraz umut olduğunu söyledi.

Lavrov, RBC TV’ye verdiği röportajda, ”Müzakerecilerimiz tarafından verilen değerlendirmeler beni yönlendiriyor. Müzakerelerin bariz nedenlerle iyi gitmediğini, ancak yine de bir uzlaşma için bir umut olduğunu belirtiyorlar” dedi.

Lavrov, aynı değerlendirmenin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’in ofisinin çalışanları da dahil olmak üzere Ukrayna delegasyonunun bazı temsilcileri tarafından yapıldığını kaydetti.

Rusya’nın gelecekte Ukrayna tarafıyla temaslara hazır olacağını söyleyen Lavrov, sorunların sadece Ukrayna’nın tarafsızlığı ve askersizleştirilmesi değil, aynı zamanda isyancıların elindeki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bulunduğu doğu Ukrayna’daki insanlar için güvenlik konusunda da olduğunu belirtti.

Zelenskiy, Kırım ve Donbas’ı görüşmeye hazır

Zelenskiy, geç saatlerde televizyon kanallarından yaptığı açıklamada, Kiev’den ayrılmayacağını da tekrarladı.

Ukaryna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, ateşkesin ardından, Rusya ile Kırım ve Donbas cumhuriyetlerinin tanınması konularını da görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Zelenskiy, geç saatlerde ülkenin televizyon kanallarında yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın ateşkes, Rus birliklerinin geri çekilmesi ve Ukrayna’nın güvenliğinin garantisi karşılığında Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) üyelik talebinde bulunmama taahhüdünü görüşebileceğini de ifade etti.

Zelenskiy, “Bu herkes için bir uzlaşma: NATO konusunda bizimle ne yapacağını bilmeyen Batı için, güvenlik garantisi isteyen Ukrayna için ve NATO’nun daha fazla genişlemesini istemeyen Rusya için…” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile doğrudan görüşme çağrısını da yineleyen Zelenskiy, onunla görüşmeden Rusya’nın savaşı durdurmak isteyip istemediğini anlamanın imkansız olduğunu söyledi.

Zelenskiy, Kiev’in ateşkesin ardından Kırım’ın ve Rus destekli ayrılıkçıların elindeki doğu Donbas bölgesinin statüsünü ve güvenlik garantileri sağlamaya yönelik adımları görüşmeye hazır olacağını söyledi.

Volodimir Zelenskiy, ülkenin istihbarat servisisinin kendisine “üç gün içinde Ukrayna’yı terk etmesini tavsiye ettiğini”, ancak her koşulda Kiev’de kalma kararı aldığını da açıkladı.