Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Fosil Yakıt Çağının Sona Ermekte Olduğunu Duyurdu

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), fosil yakıtların sonunun yaklaştığını ilan etti. Ajans, yeşil enerjiye yatırımın artması, elektrikli araçların yaygınlaşması ve Çin’in kömürden uzaklaşması gibi faktörlerin fosil yakıt talebini azaltacağını öngördü.

IEA Direktörü Fatih Birol, “Fosil yakıtlara olan talep önümüzdeki yıllarda zirve yapacak ve sonra düşecek.” dedi. “Bu, yeni iklim politikalarına ihtiyaç duymadan, sadece mevcut düzenlemelerle bile gerçekleşecek. Fosil yakıt üretiminin zirvesi, birkaç yıl önce tahmin edilenden çok daha erken gelecek.”

Birol, bu gelişmenin fosil yakıt çağının sona erdiğini gösterdiğini söyledi. Ancak bunun küresel ısınmayı durduracağı anlamına gelmediğini de vurguladı. “Fosil yakıtların sona ermesi, küresel ısınmayı 1.5°C ile sınırlandırma hedefine ulaşmamızı sağlamayacak. Daha fazla eylem ve işbirliği gerekiyor.” diye ekledi.

Fosil yakıt talebindeki düşüşün nedenleri

IEA, fosil yakıt talebindeki düşüşün birçok nedeni olduğunu belirtti. Bunlardan biri, yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımın artması oldu. Özellikle güneş ve rüzgar enerjisi, elektrik üretiminde giderek daha önemli bir rol oynuyor.

Bir diğer neden de elektrikli araçların popülerliğinin artması oldu. Elektrikli araçlar, petrol tüketimini azaltarak karbon emisyonlarını düşürüyor. IEA’ya göre, 2030 yılına kadar elektrikli araçların sayısı 300 milyonu aşacak.

Bir başka önemli faktör de Çin’in enerji politikasında yaptığı değişiklik oldu. Çin, kömür kullanımını azaltmak ve yenilenebilir enerjiye, nükleer enerjiye ve hidrojen enerjisine geçmek için planlar yapıyor. Çin, dünyanın en büyük kömür tüketicisi ve ikinci büyük petrol ithalatçısı olduğu için bu karar, fosil yakıt piyasasını etkiliyor. Çin, 2060 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor.

Son olarak, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi de Avrupa ülkelerini fosil yakıtlardan uzaklaştırmaya teşvik etti. Avrupa ülkeleri, Rusya’ya olan bağımlılıklarını azaltmak ve enerji güvenliklerini sağlamak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor.

Fosil yakıtların sonu iyi haber mi?

IEA’nın raporu, fosil yakıtların sonunun geldiğini duyurduğu için çevreciler tarafından sevinçle karşılandı. Fosil yakıtlar, küresel ısınmanın ana nedeni olan sera gazlarının en büyük kaynağıdır. Fosil yakıtlardan vazgeçmek, iklim değişikliğiyle mücadele etmenin en önemli adımıdır.

Ancak IEA’nın raporu aynı zamanda uyarıcı bir mesaj da içeriyor. Fosil yakıtların sona ermesi tek başına yeterli değildir. Küresel ısınmayı 1.5°C ile sınırlandırmak için daha fazla çaba ve işbirliği gereklidir. IEA, ülkelerin emisyon azaltma hedeflerini artırmaları, enerji verimliliğini iyileştirmeleri, karbon yakalama ve depolama teknolojilerini geliştirmeleri ve iklim finansmanını artırmaları çağrısında bulunuyor.

NHY/ Euronews, IEA’nın raporu