Uçan Süpürge Film Festivali başlıyor…

Uçan Süpürge Film Festivali bu akşam başlıyor: Merve Dizdar festivalin konuğu

Bu akşam 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin açılışı yapılacak. Festival, “Daha Fazlası, Daha Azı Değil” temasıyla 31 Mayıs – 7 Haziran tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverleri ağırlayacak. Festivalde dünyanın dört bir yanından 64 film gösterilecek ve kadın yönetmenlerin, oyuncuların ve senaristlerin eserleri izleyiciyle buluşacak.

Festivalin açılış filmi, yönetmenliğini Deniz Gamze Ergüven’in yaptığı “Kings” olacak. Film, 1992 yılında Los Angeles’ta yaşanan Rodney King davası sonrası çıkan şiddet olaylarını konu alıyor. Başrollerinde Halle Berry ve Daniel Craig’in yer aldığı film, bir ailenin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

Festivalin kapanış filmi ise, yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı “Ahlat Ağacı” olacak. Film, bir yazar olma hayaliyle İstanbul’a giden genç bir adamın yaşadıklarını konu alıyor. Başrolünde Doğu Demirkol’un yer aldığı film, Cannes Film Festivali’nde büyük beğeni toplamıştı.

Festivalde ayrıca, Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olma özelliğine sahip Uçan Süpürge’nin FIPRESCI jürisine sahip ilk kadın filmleri festivali olma özelliği de devam ediyor. Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) jürisi, festivalde gösterilen filmler arasından en iyi filmi seçecek ve ödülü verecek.

Festivalin bir diğer önemli konuğu ise, oyuncu Merve Dizdar olacak. Dizdar, festival kapsamında düzenlenecek bir söyleşide sinema kariyerini ve kadın oyuncuların yaşadığı zorlukları anlatacak. Dizdar, son olarak “Masumiyet” dizisindeki rolüyle dikkat çekmişti.

Festivalde ayrıca, İrlanda Seçkisi ve Afrika Seçkisi gibi tematik bölümler de yer alacak. Bu bölümlerde, farklı kültürlerden kadınların bakış açılarını yansıtan filmler izlenebilecek.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın sorunlarına duyarlılık yaratmayı amaçlayan bir festival olarak önemli bir misyon üstleniyor. Festival, kadın emeğini görünür kılarken, kadınların sinema sanatına katkılarını da vurguluyor.

Festival programına ve bilet satışına https://ucansupurge.org.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.