Türkiye’nin yaşam maliyeti en yüksek kenti Bursa

Türkiye’nin yaşam maliyeti en yüksek olan kentler sıralamasında daha sonra Antalya, Ankara ve Eskişehir geliyor.

Dünyada yaşam maliyeti en yüksek kent Bermuda’nın başkenti Hamilton, Türkiye’de ise Bursa.

Yaşam maliyetlerine yönelik veri ve araştırmalarıyla bilinen Numbeo’nun, yılın ilk yarısındaki yaşam maliyeti en yüksek 500 kent sıralaması açıklandı.

Buna göre, yaşam maliyeti en pahalı kenti Bermuda’nın başkenti Hamilton. Hamilton’daki genel yaşam maliyeti hesaplamalarda baz alınan New York’tan yüzde 45, kira dahil yaşam maliyeti i yüzde 22, market fiyatları yüzde 51 ve restoran fiyatları yüzde 43 daha yüksek.

Yaşam maliyeti yüksek kentler sıralamasında Hamilton’u İsviçre’nin altı kenti izliyor. Bunlar sırasıyla Basel, Zurich, Zug, Lozan, Bern ve Cenevre.

Sekizinci sırada Hawai’nin başkenti Honolulu, dokuzuncu sırada ise ABD’nin California eyaletinin gözde tatil beldesi Santa Barbara yer alıyor.

Hesaplamalarda baz alınan New York kenti ise dünya sıralamasında onuncu.

Türkiye’de Bursa ilk sırada

Dünya sıralamasındaki 500 kent arasıda Türkiye’den altı kent yer alıyor.

Türkiye’nin yaşam maliyeti en yüksek kenti sıralamasında tahminlerin ötesinde Bursa ilk sırada yer alıyor. Onu İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara ve Eskişehir izliyor.

Küresel sıralamada 386’ıncı pahalı kent olarak yer alan Bursa’nın genel yaşam maliyeti endeksi yüzde 37,44. Bir başka deyişle hesaplamalarda baz alınan New York’tan yüzde 62,56 daha ucuz. Numbeo’nun hesaplamalarına göre, Bursa’da bir ailenin yaşam maliyeti kira hariç aylık 30 bin lira, tek kişinin yaşam maliyeti ise 8 bin 800 lira. Hesaplamalara göre, kira hariç tutulduğunda, Bursa, Ankara’dan yüzde 31,85 daha pahalı

İstanbul’da yaşam

Türkiye’nin yaşam maliyeti en yüksek olan ikinci kenti İstanbul ise dünya sıralamasında 453 konumda.

İstanbul’un genel yaşam maliyeti endeksi yüzde 31,16, bir başka anlatımla hesaplamalarda baz alınan New York’tan yüzde 68,84 daha ucuz.

Numbeo’nun hesaplamalarına göre, İstanbul’da bir ailenin yaşam maliyeti kira hariç aylık yaklaşık 25 bin lira, tek kişinin yaşam maliyeti ise 7 bin lira. Hesaplamalara göre, kira hariç tutulduğunda, İstanbul Ankara’dan yüzde 9,76 daha pahalı.

İzmir’de yaşam

Türkiye’nin yaşam maliyeti en yüksek üçüncü kenti ise İzmir ve dünya sıralamasında 465. sırada yer alıyor.

İzmir’in genel yaşam maliyeti endeksi yüzde 29,59, bir başka anlatımla hesaplamalarda baz alınan New York’tan yüzde 70,41 daha ucuz olduğu anlamına geliyor.

Numbeo’nun hesaplamalarına göre, İzmir’de bir ailenin yaşam maliyeti kira hariç aylık 22 bin 500 lira, tek kişinin yaşam maliyeti ise 6 bin 500 bin lira. Hesaplamalara göre, kira hariç tutulduğunda, İzmir Ankara’dan yüzde 4,23 daha pahalı.

Antalya ve Ankara peş peşe

Türkiye’nin yaşam maliyeti en yüksek olan kentler sıralamasında daha sonra Antalya, Ankara ve Eskişehir geliyor. Dünya sıralamasında ise Antalya 473, Ankara 474 ve Eskişehir 485. sırada yer alıyor.

Antalya’nın genel yaşam maliyeti endeksi yüzde 28,43 ve New York’tan yüzde 71,57 daha ucuz. Numbeo’nun hesaplamalarına göre, Antalya’da bir ailenin yaşam maliyeti kira hariç aylık 21 bin 300 lira, tek kişinin yaşam maliyeti ise 6 bin 200 lira. Hesaplamalara göre, kira hariç tutulduğunda, Antalya Ankara’dan yüzde 0,39 daha pahalı.

Ankara’nın genel yaşam maliyeti endeksi yüzde 28,39 ve New York’tan yüzde 71,61 daha ucuz. Numbeo’nun hesaplamalarına göre, Ankara’da bir ailenin yaşam maliyeti kira hariç aylık yaklaşık 22 bin lira, tek kişinin yaşam maliyeti ise 6 bin 250 lira. Hesaplamalara göre, kira hariç tutulduğunda, Ankara İstanbul’dan yüzde 8,89 daha ucuz.

Eskişehir genel yaşam maliyeti endeksi yüzde 26,61 ve New York’tan yüzde 73,39 daha ucuz. Numbeo’nun hesaplamalarına göre, Eskişehir’de bir ailenin yaşam maliyeti kira hariç aylık yaklaşık 19 bin 200 lira, tek kişinin yaşam maliyeti ise yaklaşık 5 bin 500 lira. Hesaplamalara göre, kira hariç tutulduğunda, Eskişehir, Ankara”dan yüzde 6,29 daha ucuz.

Başkentlerin sıralamadaki yeri

Bu arada, Numbeo’nun küresel sıralamasında ülkelerin başkentlerinden Beyrut (Lübnan) 13, Osla (Norveç) 15, Washington (ABD) 22, Londra (İngiltere) 41, Seul (Güney Kore) 44, Amsterdam (Hollanda) 72, Tokyo (Japonya) 88, Dublin (İrlanda) 92 ve Paris (Fransa) 95’inci sırada yer alıyor.

Yaşam maliyeti hesaplaması

Numbeo’nun kentlerin yaşam maliyetleri hesaplanmasında New York şehri baz alınıyor. Bu, New York için her endeksin 100 olması gerektiği anlamına geliyor. Örneğin, başka bir şehrin kira endeksi 120 ise, bu, o şehirde ortalama olarak kiraların New York’tan yüzde 20 daha pahalı olduğunu gösteriyor. Bir şehrin kira endeksi 70 ise, bu, o şehirde ortalama kiranın New York’tan yüzde 30 daha ucuz olduğu anlamına geliyor.

Hesaplamalarda, kira, market fiyatları, restoranlardaki fiyatlar, yerel enerji maliyetleri gibi unsurlar dikkate alınıyor.