Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Temmuz Ayı Raporu: Yılın İlk 7 Ayında 227 Kadın Öldürüldü

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun (TKDF) yayınladığı rapora göre, 2023 yılının ilk yedi ayında erkekler tarafından 227 kadın öldürüldü. Bu cinayetlerin çoğunda ateşli silahlar kullanıldı.

Rapora göre, kadın cinayetlerinin en çok yaşandığı iller İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep oldu.

Kadınların yüzde 40’ı birlikte yaşadıkları veya ayrılmak istedikleri erkekler tarafından öldürüldü. Kadınların yüzde 38’i evli, yüzde 27’si bekar, yüzde 6’sı boşanmış ve yüzde 3’ü dini nikahlıydı. Kadınların medeni durumu bilinmeyenler ise yüzde 26’yı oluşturdu.

Kadın cinayetlerinin en yaygın nedenleri arasında kıskançlık, namus, aldatma-aldatılma ve ayrılık talebi yer aldı. Kadınların yüzde 10’u öldürülmeden önce şiddet gördüklerini bildirmişti. Ancak şikayetleri sonuçsuz kaldı veya koruyucu tedbirler uygulanmadı.

Raporda, ayrıca kadına yönelik şiddeti önlemek için İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ve kadın haklarına saygılı bir toplum oluşturulması çağrısı yapıldı.

Raporda ayrıca, kadın cinayetlerinin basına yansıyan verilerden derlendiği ve gerçek sayının daha fazla olabileceği belirtildi. Bu nedenle, kadın cinayetlerine ilişkin resmi istatistiklerin açıklanması ve şeffaf bir şekilde paylaşılması talep edildi.

NHY/ ANKA

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku