Türk tarihçiliğinin duayeni Zafer Toprak hayatını kaybetti

Türk tarihçiliğinin önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Zafer Toprak, 3 Haziran 2023 tarihinde 77 yaşında hayatını kaybetti.

Toprak, Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemine ilişkin sosyo-ekonomik çalışmalarıyla tanınıyordu. Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nün kurucu başkanı ve Tarih Vakfı’nın başkan yardımcısıydı. Ayrıca Darwin’den Dersim’e Cumhuriyet ve Antropoloji adlı eseriyle sosyal bilimler dalında Sedat Simavi Ödülü’ne layık görülmüştü.

Zafer Toprak, 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Londra Üniversitesi’nde alan araştırmaları ve ekonomi alanlarında yüksek lisans ve doktora yaptı. 1981 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı. Ekonomi ve Toplum Tarihi profesörü olarak akademik kariyerini sürdürdü. Aynı üniversitede Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nün kuruluşunda önemli rol oynadı.

Zafer Toprak, Türkiye’de Millî İktisat, Türkiye’de Tarımsal Yapılar, İttihat ve Terakki ve Devletçilik, Atatürk – Kurucu Felsefenin Evrimi gibi pek çok kitap yazdı. Ayrıca Sümerbank, Akbank, Anadolu Sigorta gibi kurumların kurumsal tarihlerini kaleme aldı. Türkiye’de popülizm, kadın özgürlüğü, işçi sınıfı, antropoloji gibi konularda da önemli çalışmalar yaptı.

Zafer Toprak’ın ölüm haberini sosyal medyadan duyuran Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan, “Çok değerli bir hoca, dost ve yoldaştı” dedi. Toprak’ın ölüm nedenine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Zafer Toprak’ın ardından Türk tarihçiliği büyük bir kayıp yaşadı. Eserleriyle Türkiye’nin geçmişine ışık tutan Toprak’ın anısı saygıyla yaşayacak.