TGC, TYS ve PEN’den Sivas Katliamı’nda zamanaşımı kararına ortak tepki: İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz!

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN Yazarlar Derneği; Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te 33 yazar, aydın ve sanatçının hayatını kaybettiği katliamın 30. yılında, zamanaşımı kararını kınadı. Ortak açıklamada, “Sivas Katliamı, insanlık suçudur. İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz!” denildi.

TGC, TYS ve PEN, Sivas Katliamı’nın 30. yılı dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Sivas Katliamı, Türkiye’nin en karanlık günlerinden biridir. Bu katliamda hayatını kaybedenleri unutmadık, unutmayacağız. Onların anısına saygı duyuyoruz. Onların anısına sahip çıkacağız” dedi.

Olcayto, Sivas Katliamı davasında zamanaşımı kararı verilmesini de eleştirdi. “Bu karar, adaletin tecelli etmediğini gösteriyor. Bu karar, katillerin cezasız kalmasına yol açıyor. Bu karar, hukukun üstünlüğüne darbe vuruyor” diye konuştu.

TYS Başkanı Mustafa Köz de Sivas Katliamı’nın sadece bir olay olmadığını, bir sürecin sonucu olduğunu belirtti. “Sivas Katliamı, Türkiye’de aydınlanma mücadelesinin önüne konulan engellerin en acımasız örneklerinden biridir. Bu katliamda yaşamını yitirenler, Türkiye’nin aydınlanma yolundaki kahramanlarıdır” dedi.

PEN Yazarlar Derneği Başkanı Zeynep Oral da Sivas Katliamı’nın unutulmaması gerektiğini vurguladı. “Sivas Katliamı, Türkiye’nin vicdan yarasıdır. Bu yara kanamaya devam ediyor. Bu yara kapanmadan Türkiye demokratikleşemez, barışa kavuşamaz” dedi.

Oral, Sivas Katliamı davasında zamanaşımı kararının da hukuka aykırı olduğunu söyledi. “Sivas Katliamı, insanlık suçudur. İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz! Bu karar, adalet duygusunu zedeliyor. Bu karar, halkın hukuka güvenini sarsıyor. Bu karar, Türkiye’yi uluslararası alanda yalnızlaştırıyor” diye konuştu.

TGC, TYS ve PEN olarak Sivas Katliamı davasında zamanaşımı kararının iptal edilmesini talep ettiklerini belirten Oral, “Bu dava yeniden açılmalı ve katiller yargılanmalıdır. Bu dava sonuçlanmadan Türkiye’de adalet sağlanamaz” dedi.

NHY/ Bir Gün

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku