Suudi Arabistan, petrol üretiminde kesintiye gitmesi ne anlama geliyor…

Suudi Arabistan, petrol üretiminde günlük 1 milyon varil ek kesintiye gitme kararı aldı. Bu kararın petrol fiyatlarına ve Türkiye’ye olası etkileri olacaktır.

Suudi Arabistan’ın Temmuz ayından itibaren üretimi günde 1 milyon varil daha azaltma kararı almasının ardından petrol fiyatları varil başına 1 dolar artış gösterdi. Brent ham petrol vadeli işlemleri 77,21 Dolar seviyesini görerek yükseliş yaşadı. ABD Batı Teksas Intermediate ham petrolü de varil başına 72,81 Dolara yükseldi.

Suudi Arabistan’ın ek kesintisi, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkelerinin bakanlar düzeyindeki toplantısında alınan karara ek bir karar oldu. OPEC+ olarak bilinen bu grup, dünya ham petrolünün yaklaşık yüzde 40’ını karşılamaktadır ve 3,66 milyon varillik bir kesinti uygulamaktadır. Grup, üretim politikasına ilişkin daha geniş bir anlaşmaya vararak kesintileri 2024 yılı sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Suudi Arabistan’ın ek kesintisinin Temmuz ayında piyasa açığını 3 milyon varilin üzerine çıkaracağı tahmin ediliyor. Bu durumun petrol fiyatlarını önümüzdeki haftalarda yükseltebileceği öngörülüyor. Goldman Sachs analistleri de petrol piyasalarında “ılımlı bir yükseliş” olduğunu ve Aralık 2023 Brent fiyatlarının varil başına 1-6 dolar arasında artabileceğini tahmin ediyor.

Suudi Arabistan’ın bu kararın petrol fiyatlarını yükselttiği ve Türkiye’nin 2023 bütçesini etkileyebileceği belirtiliyor. Petrol fiyatlarındaki artışın Türkiye’nin enerji ithalat faturasını ve cari açığını artırabileceği, bütçe açığının GSYH’ye oranının yüzde 3,5’ten yüzde 4’e çıkabileceği tahmin ediliyor.

Türkiye’nin 2023 bütçesinde gelirlerin 3,81 trilyon TL, giderlerin 4,47 trilyon TL olarak öngörüldüğü, faiz giderlerinin ise 565,6 milyar TL olacağı açıklandı. Türkiye’nin petrol fiyatlarındaki artışa karşı kısa vadede alabileceği bir önem de bulunmuyor…