Süreyya Berfe, 80 yaşında aramızdan ayrıldı

İzmir’de yaşamını yitiren şair Süreyya Berfe, Türkçe şiirin önemli isimlerinden biriydi. Onun şiirleri, dilin sınırlarını zorlayan, imge ve ses zenginliğiyle dolu, derin bir duyarlılık ve eleştirel bir bakış açısıyla yazılmıştı.

Süreyya Berfe, 1941 yılında Erzincan’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra, 1971 yılında yayımlanan ilk şiir kitabı “Gölgelerin Gölgesi” ile edebiyat dünyasına adım attı. Bu kitap, dönemin şiir anlayışına yeni bir soluk getirdi. Şiirlerinde gündelik hayatın sıradan detaylarını, tarihsel ve toplumsal olayları, kişisel deneyimleri ve duyguları, özgün bir dille ve ustaca bir biçimle işledi.

Süreyya Berfe, şiirin yanı sıra eleştiri ve deneme de yazdı. Şiir üzerine yazdığı makalelerde, şiirin kuramsal ve estetik sorunlarını tartıştı. Şiirin dilini, biçimini, işlevini ve tarihsel gelişimini irdeledi. Şiirin toplumla ilişkisini ve siyasal duruşunu sorguladı. Şiirin özgürlük alanını savundu.

Süreyya Berfe, yaşamının son yıllarında İzmir’de yaşadı. Burada da şiire katkısını sürdürdü. İzmir Şehir Tiyatrosu için yazdığı “Şairin Ölümü” adlı oyunu sahnelendi. Ayrıca İzmir’de düzenlenen şiir etkinliklerine katıldı, genç şairlere destek oldu.

Süreyya Berfe’yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Onun şiirleri, Türkçe şiirin en değerli miraslarından biridir. Onun şiirleri, bize dilimizin gücünü ve güzelliğini gösterdi. Onun şiirleri, bize hayatın anlamını ve değerini hatırlattı. Onun şiirleri, bize şiirin ne olduğunu ve ne olabileceğini öğretti.

Süreyya Berfe, şiiriyle Türkçe şiirin sınırlarını zorlayan, yeni bir soluk getiren bir şairdi. Şiirlerinde dilin gücünü ve güzelliğini, hayatın anlamını ve değerini, şiirin özgürlük alanını ustaca işledi. Şiirleriyle Türkçe şiire önemli katkılarda bulundu.

Berfe’nin Şiirinden Bir Örnek

Gecenin İçi

Gecenin içi
Bir aynanın içi gibi
Her şeyin yansıdığı
Her şeyin ters döndüğü

Bir ışık süzülüyor
Aynanın içinden
Bir gölge beliriyor
Aynanın içinden

Gölgenin içi
Bir rüyanın içi gibi
Her şeyin mümkün olduğu
Her şeyin gerçek olduğu

Gölgenin içinde
Bir ses duyuluyor
Bir şarkı söyleniyor
Gölgenin içinde

Şarkının sözleri
Bir ağıt gibi
Bir sevda şarkısı gibi
Bir ölüm şarkısı gibi

Şarkının sözleri
Yüreklerimizi yakıyor
Gözlerimizi yaşartıyor
Gecenin içinde