Şüpheli Kadın Ölümlerine Karşı Kadınlar İsyan Etti: “Şüpheli Ölüm Yoktur”

Türkiye’de şüpheli kadın ölümleri artıyor: Kadınlar adalet istiyor Türkiye’de son yıllarda kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümleri alarm verici boyutlara ulaştı. Kadın hakları savunucuları, bu konuda farkındalık yaratmak ve adalet talep etmek için çeşitli eylem ve girişimlerde bulunuyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), bu konuda öncü bir sivil toplum örgütü olarak çalışmalarını sürdürüyor. Platform, kadın cinayetlerinin nedenlerini araştırır, veri toplar, raporlar hazırlar, kamuoyunu bilgilendirir ve politika önerilerinde bulunur.

Platformun 2023 Temmuz Kadın Cinayetleri Raporu’na göre, bu yılın ilk 7 ayında 227 kadın öldürüldü. Bunlardan 68’i şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti. Şüpheli ölümlerin 18’i ise ‘yüksek bir yerden düşerek’ gerçekleşti. Bu durum, şüpheli kadın ölümlerinin kaza ya da intihar süsü verilerek gerçekleştiğini gösteriyor. Bunların yanında ateşli silahlarla gerçekleşen cinayetlere de kaza süsü verilebiliyor.

Platform, son olarak İstanbul Kadıköy’de 4. kattan düştüğü öne sürülen 38 yaşındaki Fatma Duygu Özkan’ın hayatını kaybetmesi üzerine olayın yaşandığı yere giderek Özkan için karanfil bıraktı. Platform Genel Sekreteri Fidan Ataselim, şüpheli kadın ölümlerine intihar süsü verilerek dosyanın kapatıldığını ileri sürdü. Ataselim, “Artık dosyalar bu kadar kolay kapanmayacak, hiçbir şiddet karanlıkta kalmayacak” dedi.

Platform, ayrıca sosyal medyada #ŞüpheliÖlümYoktur etiketiyle bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında, şüpheli ölüm olarak kayda geçen kadınların hikayeleri paylaşıldı. Kampanyaya destek veren kadınlar, şiddete uğrayan ve hayatını kaybeden kadınların sesi olmaya devam edeceklerini vurguladılar.

Türkiye’de kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve kadın cinayetlerinin durdurulması için mücadele eden tüm kadınlar, adalet istiyor. Bu konuda devletin ve yargının etkin bir rol oynamasını ve sorumluluk almasını talep ediyorlar. Kadınların yaşam hakkını korumak için atılması gereken adımların bir an önce hayata geçirilmesini bekliyorlar.

NHY/ BBC Türkçe, Sözcü

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku