Sezen Aksu hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Sezen Aksu hakkında, ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ adlı şarkısındaki Hz. Adem ve Hz. Havva’ya yönelik olduğu iddia edilen sözleri nedeniyle ‘Dini değerlere hakaret ve tahrik veya aşağılama’ suçundan suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusu, Ankara’da aralarında avukat Mikail Yılmaz’ın da bulunduğu bir grup tarafından yapıldı. Suç duyrusuna neden olan şarkının sözleri şöyle: Binmişiz bir alamate / Gidiyoruz kıyamete / SeIam söyleyin o cahil / Havva ile Ademe…

Çıkışta adliye önünde grup adına açıklama yapan avukat Mikail Yılmaz, Aksu’nun şarkısında kamuoyunda infiale yol açabilecek tarzda, Hz. Adem ve Hz. Havva hakkında aşağılayıcı ifadeler kullandığını ileri sürdü. Bu ifadelerle Aksu’nun dini kişilikleri itibarsızlaştırmayı hedeflediğini belirten Yılmaz, “Bu durum İslam dinine inananlar bakımından haklı bir öfke uyandırmıştır. Nitekim şüphelinin YouTube kanalında, Facebook sayfasında ve internet sitesinde birçok kişi tarafından şüpheliye karşı bir öfke oluşmuştur” dedi.

Şarkıda geçen ifadelerin, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini savunan Yılmaz, “suçtan elde edilen gelir olduğu için” kazancın müsaderesini talep ettiklerini de söyledi.

Sezen Aksu’nun şarkısının sözleri hafta sonu Twitter’da da çok tartışılmıştı. Sanatçıya destek verenler olduğu gibi, sanatçıyı eleştirenler de olmuştu.

Diyanet de Sezen Aksu’nun hakkında suç duyurusunda bulunulan şarkısıyla ilgili açıklama yaptı: Dini şahsiyetlerle ilgili özensiz tutum saygısızlıktır

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dini şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili özensiz tutum ve davranışlarda bulunulması, en hafif tabirle saygısızlıktır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, son zamanlarda “Hz. Adem, Hz. İsa, Hz. Havva ve Hz. Meryem’e yönelik gelişigüzel tartışmaların ve polemiklerin yapıldığı”, Hz. Adem’in ilk insan olmasının yanında aynı zamanda ilk peygamber olduğu” ifade edilerek “Kur’an-ı Kerim’de ‘halife’ olarak nitelenen Hz. Adem ve onun eşi Hz. Havva, bütün insanlığın müşterek değeri ve muazzez atalarıdır. Dolayısıyla maksadı, niyeti ve bağlamı ne olursa olsun, İslam’ın seçkin, önder ve örnek şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir. Dini şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili özensiz tutum ve davranışlarda bulunulması, en hafif tabirle saygısızlıktır. Bu hususta asgari bir insani erdem olarak herkesin daha duyarlı olması ve hassasiyet göstermesi elzemdir.” denildi.