Reuters: Türkler alkol yasağının arkasında Erdoğan’ın dindar elini görüyor

İngiliz haber ajansı Reuters desteksiz tam kapanma dönemindeki içki yasağını gündemine taşıdı. Ajans, “Türkler, alkol yasağının arkasında Erdoğan’ın dindar elini görüyor” başlığını kullandı.

17 günlük kapanma sürecinde, alkol satışına ilişkin bir genelge yayınlanmadan içki satışı yasaklandı. Tepkileri beraberinde getiren kararı Reuters Haber Ajansı da gündemine taşıdı. Haber, “Türkler alkol yasağının arkasında Erdoğan’ın dindar elini görüyor” başlığıyla servis edildi. 

Yasak, “Türk hükümetinin 17 günlük Covid-19 kapanması sırasında alkol satışını yasaklaması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dindar yaşam tarzını toplumun tüm kesimlerine dayatması olarak gören bazı seküler Türkleri kızdırdı” şeklinde değerlendirdi.

‘Bunun koronavirüsle bir alakası yok’

Ajans, kararın ardından birçok yurttaşın alkol stoku yaptığına dikkat çekti. İçki satan yerlerin önünde kuyruklar oluştuğunu aktaran Reuters, bazı süpermarketlerdeki rafların boşaldığını da aktardı.

Haberde, “Bazıları kararın salgınla mücadeleyle ilişkisi olmadığını söylüyor ve kapanmadan camiye gidecek yurttaşların muaf tutulduğu” şeklinde eleştiriyor denildi. Reuters’a konuşan bir yurttaş, “Bunun koronavirüsle bir alakası yok. Hükümet yasaklarla beraber bu duruma yavaş yavaş alıştırıyor” dedi.

Dindar nesil hatırlatması 

Haberde, ‘Türkiye’deki laik kesim son yıllarda giderek artan dini gündemin yaşam tarzına müdahalesinden şikâyet ediyordu’ denilerek şu hatırlatmada bulunuldu:

“Türkiye’yi 18 yıldır yöneten Cumhurbaşkanı, düzenli olarak dindar bir nesil yetiştirmek istediğini söylüyor ve geçmişte de vatandaşları en az 3 çocuk sahibi olmaya çağırıyordu”

reuters.png

‘Karar dini gerekçelerle alınmadı’

İsmini açıklamayan bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi Reuters’a demecinde kararı, “Tekel dükkanları zorunlu ihtiyaçlar dahilinde olan bir yer değil, yasak haksız rekabeti önlüyor ve karar dini gerekçelerle alınmadı” şeklinde savundu.