Putin’in seçim sürecine yönelik yeni kısıtlamaları gazetecileri etkiliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mart ayında gerçekleşecek devlet başkanlığı seçimleri öncesinde, bağımsız gazetecilerin çalışma koşullarını ağırlaştıran bir kararname imzaladı. Salı günü yayınlanan kararnameye göre, seçim komisyonu toplantılarına katılabilmek için gazetecilerin çalıştığı kurumun ilgili birimlere kayıtlı olması gerekiyor. Ayrıca, sadece “kanunla yetkilendirilmiş” gazetecilerin oy verme merkezlerinde fotoğraf ve video çekimi yapabileceği belirtiliyor.

Bu yeni kısıtlamalar, blog yazarları, bağımsız gazeteciler ve sürgündeki Rus medyası çalışanlarının oy verme merkezlerine erişimini engelleyerek seçim sürecini takip edemeyecekleri anlamına geliyor. Kararname aynı zamanda Rusya’nın geçen yıl ilhak ettiği Ukrayna’daki seçim bölgeleri için de geçerli olacak.

Rusya’da gelecek yıl Mart ayında yapılması beklenen Devlet Başkanlığı seçimlerinde Putin’in aday olup olmayacağı henüz resmi olarak açıklanmış değil. Ancak siyasi gözlemcilere göre, Putin’in yeniden aday olması kesin. Putin, 2000 yılından bu yana iktidarda bulunuyor ve 2024’te tekrar aday olması, 2020’de yapılan bir anayasa değişikliğiyle mümkün hale geldi. Bu değişiklikle Putin, iki kez daha altı yıllığına seçilme hakkı kazandı ve 71 yaşındaki lider, gelecek seçimleri kazanması halinde 2036’ya kadar Kremlin’de kalabilecek.

Bu yeni kısıtlamalar, Rusya’da zaten kısıtlanmaya başlanan basın özgürlüğü ortamını daha da zorlaştırabilir. Özellikle 2022’de Ukrayna’nın işgalinden sonra basın özgürlüğüne yönelik baskıların arttığı bir dönemde, muhaliflere yönelik baskılar da artmış durumda. Putin’in siyasi muhaliflerinin birçoğu hapiste ya da sürgünde bulunuyor.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku