Piramit işçisinin günlüğü bulundu!

Bugüne kadar hakkında birçok teorinin geliştirildiği ‘piramitler nasıl yapılabildi’ sorusunun cevabı bulundu. 170 bin ton kayanın Nil Nehri’nde, bir kanal üzerinden sandallarla taşındığı ortaya çıktı.

Hürriyet’in haberine göre, Mısır’daki en büyük piramit olan Keops Piramidi’nin yapımında taşların nasıl taşındığına dair yeni bilgilere ulaşıldı. Bugüne kadar bu gizemle ilgili ‘uzaylı yardımı’ da dahil pek çok teori ortaya atılsa da, ‘gerçek detaylar’, piramitlerin yapımında üst düzey sorumluluk almış ‘Merer’ isimli bir Mısırlının günlüklerinde ortaya çıktı.

170 BİN TON KAYA 800 KM’DEN TAŞINDI

Yaklaşık 3 bin yıllık bu günlükler, tam 2 buçuk tonluk dev kireçtaşı ve granit blokların, Nil Nehri üzerinden tahta sandallarla nasıl piramidin yapıldığı bölgeye taşındığını anlatıyor. Sandallar iplerle birbirine bağlanırken, eski Mısırlı mühendislerin de geçiş için Nil kıyısındaki bir limandan piramidin inşa edileceği Gize’ye doğru kanal açtığından bahsediliyor.

Dev taşlar bu sayede 800 km öteden su üzerinde getirildi. Bunda binlerce işçi görev alırken, toplam 170 bin ton kaya taşınmış oldu. Arkeolog Mark Lehner, söz konusu kanalın taslağını çıkardıklarını anlattı.