Paşinyan ordunun istifasını istemesi sonrası ‘Bu darbe girişimi’ dedi, halkı meydanlara çağırdı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ordunun kendisini istifaya çağırmasını darbe girişimi olarak nitelendirdi ve çağrısı üzerine toplanan destekçileriyle birlikte başkent Erivan’ın merkezinde yürüyüşe geçti.

Fransız haber ajansı AFP, Genelkurmay Başkanlığı’nın hükümetin istifasını isteyen bir açıklama yayımlamasının ardından, Paşinyan’ın Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu.

Paşinyan Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasını askeri darbe girişimi olarak görüyorum. Şu anda tüm destekçilerimizi Cumhuriyet Meydanı’na davet ediyorum” dedi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması, Paşinyan’ın Çarşamba günü Genelkurmay İkinci Başkanı Tiran Kaçaryan’ın görevden alınmasının ardından geliyor.

Kaçaryan, Paşinyan’ın Ermenistan’ın ana askeri müttefiki olan Rusya tarafından tedarik edilen İskender füzelerinin geçen yıl Dağlık Karabağ’daki çatışmalar sırasında hedefleri vurmadığı yönündeki iddialarıyla alay etmişti.

Ermenistan basınında yer alan haberlere göre, Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında, Genelkurmay İkinci Başkanı Kaçaryan’ın görevden alınmasına “net şekilde karşı çıktığını” söyledi.

Açıklamada, “Ermenistan Başbakanı ve hükümeti, Ermeni ulusu için kritik önem taşıyan mevcut kriz durumuyla ilgili makul kararlar alabilecek durumda değildir” denildi.

Açıklamada ayrıca, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin “görevdeki yetkililerin ordunun itibarını sarsmayı amaçlayan saldırılarına hoşgörü göstermeyeceği” vurgulandı.

‘İstifa bildirisi öncesi İskender füzesi krizi yaşandı’

Ordunun istifa bildirisini yayımlamasından önce Paşinyan’la Genelkurmay arasında ‘İskender füzesi” krizi yaşanmıştı.

Paşinyan dün 1in.am haber portalına verdiği mülakatta, eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Dağlık Karabağ savaşında Rus İskender füzelerinin neden kullanılmadığıyla ilgili eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, “Sorduğu sorunun cevabını bilmeli ve cevabını bildiği soruları sormalı. İskender füzelerinin neden patlamadığını ya da yüzde 10’unun patladığını söyleyebilir mi?” demişti.

Paşinyan, röportajda bu silahların 80’lerin teknolojisi olduğunu söyledi.

Gazeteye göre bunun üzerine Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nun Savunma Komisyonu Başkan Yardımcısı Aleksander Şerin, Paşinyan’ın Rus silahlarını eleştirerek suçsuz çıkmaya çalıştığını öne sürdü.

Rus İzvestiya gazetesinde yer alan bir habere göre de Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan, daha önce bu gazeteye verdiği bir mülakatta füzelerin kullanılması için Paşinyan’dan birkaç kez izin istediklerini ancak Başbakan’ın uluslararası toplumun tepkisinden çekinerek buna izin vermediğini söyledi.