Özkan’dan cemaat evlerine denetim yanıtı…

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cahit Özkan, cemaat evinde kalan ve baskı gördüğünü söyleyerek intihar eden Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın ölümüne de değindi.

“Enes Kara, maalesef yaşadığı bunalımlar sonucu hayatını kaybetmiştir. Böylesi acı olaylar üzerinden siyasi çıkar elde etmek doğru değil ve kabulü mümkün değildir” diyen Özkan Enes’in kaldığı evi cemaat ile bir bağı olmayan, öğrencilerin bir araya gelerek tutuğu ev olarak göstererek şöyle devam etti:

“Çok değişik sosyal çevrelerin içerisinde de intiharlar olmuştur. Biz devlet olarak bu noktada gençlerimizin beden ve ruh sağlığı için elimizden gelen seferberliği ortaya koyacağız. Enes Kara’nın kalmış olduğu yerin bir yurt olmadığı malumdur. Ev statüsünde, öğrencilerin bir araya gelerek oluşturduğu yer; kalmak için o da müdahil olmuş. Yani bakanlığa bağlı bir yurt dediğimiz de zaten bakanlık bütün yurtların yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde maddi ve fiziki standartları taşıyıp taşımadığını inceliyor. Burada olayın gerçekleştiği yer bir yurt değil. Gençlerimizin hür iradeleriyle açmış olduğu öğrenci evi olduğunu görüyoruz.”

‘EVLERİ DENETLERSENİZ DEMOKRATİK DEĞERLERE NE KADAR ZARAR VERİRSİNİZ?’
Cemaat evlerinin denetlenmesine yönelik soru üzerine Özkan, “Türkiye, demokratik hukuk devletidir. Siz, ‘Bir denetleme yapıyoruz, diyerek insanların evleriyle ilgili araştırma yapıyoruz’ derseniz bunun ucu nereye kadar varacaktır?” dedi.

“Acele karar vermenin demokrasiyle bağdaşmayacağını” söyleyen “Dünyanın bütün gelişmiş demokrasilerinde malum olduğu üzere öğrenciler bir araya gelerek eve çıkabilmektedirler. Ancak ‘denetim’ dediğimiz zaman bir öğrencinin açtığı evi inceleyecek olursak acaba demokratik değerlerine, dokusuna ne kadar zarar veririz? Buna da iyi bakmamız lazım. Böylesi bir olayın vahametiyle alelacele karar vermek de demokrasimizle bağdaşmaz” şeklinde konuştu. (DHA)