Özgür Özel’den, siyasi parti liderlerine ve sivil toplum kuruluşlarının başkanlarına Atalay mektubu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararlarına rağmen cezaevinde tutulmasını eleştirdiği bir mektup kaleme aldı.

AYM’nin kararlarına rağmen hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulan Can Atalay’ın durumunu “bardağı taşıran son damla” olarak değerlendiren Özgür Özel, siyasi parti liderlerini ve sivil toplum kuruluşlarının başkanlarını 14 Ocak Pazar günü Ankara Tandoğan’da düzenlenecek olan “Sahip Çıkıyoruz” mitingine davet etti.

Özgür Özel, mektubunda, “21 yıllık Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının, ülkemizi bir devlet krizinin, anayasal bir krizin içine bile isteye sürüklediği günlerden geçiyoruz. Ülkemiz tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir biçimde bir Anayasa Mahkemesi kararının gereğinin yapılmadığı, milletin oylarıyla seçilmiş bir milletvekilinin yargı kararlarına, hukuka ve anayasaya rağmen cezaevinde esir tutulduğu günlerden geçiyor” ifadelerine yer verdi.

Özgür Özel, mektubunun devamında, “Olağanüstü durumların olağanüstü tepkiler gerektirdiği” vurgusu yaparak, 14 Ocak Pazar günü düzenlenecek mitinge katılım çağrısında bulundu. Mektup, “Pazar günü Ankara’daki varlığınızın toplumsal muhalefeti güçlendireceğine olan inancımla selam ve saygılarımı sunarım” ifadeleriyle son buldu.